90’ların En Güzel Türkçe Albümleri

10 dakika


90’lı yıllar her açıdan Türkiye tarihi için çarpıcı ve farklı bir dönem olarak nitelendirilebilir. Siyasi olaylar, ekonomik kriz, kutuplaşmanın sıkça hissedildiği yıllar sanat anlamında en verimli dönem olarak kabul edilebilir. Bu yıllarda çıkan ve hepimizin az çok bildiği Türkçe albümleri sıraladık. Keyifli okumalar. 

1-Levent Yüksel-Medcezir/1993 

Belki Levent Yüksel’in kariyerinin zirvesi olan albüm. Uzay Heparı düzenlemesiyle oluşan 10 şarkılık albüm tam anlamıyla liste başı olmuştu. Hala birçok şarkıyı açıp dinliyoruz ara sıra. Gerçekten günümüzde üretilmeyen eserlere sahip. 

2-Sertap Erener-Lal/1994 

Albümün hazırlığında Levent Yüksel, Sezen Aksu, Uzay Heparı, Mustafa Sandal gibi isimler yardımcı olmuştur. Bu açıdan birçok sanatçının elinin değdiği farklı tarzda üretilen şarkılardan anlaşılıyor aslında. Mecbursun, Rüya, Sevdam Ağlıyor gibi hitler barındıran albüm Sertap Erener’in başarısını kanıtladı o yıllar için. 

3-Tarkan-Ölürüm Sana/1997 

Tarkan’ı Megastar yapan albümü. 4.5 Milyon satışıyla rekor kıran, Tarkan’ı genç kızların sevgilisine dönüştüren muhteşem eser. İçinde ölürüm sana, inci tanem, şımarık, kır zincirlerini gibi hitler bulunduran albüm belki de Tarkan’a şöhret kazandıran hepimizin sevdiği bir sanatçı olmasını sağlayan işiydi. 

4-Aşkın Nur Yengi- Sevgiliye/1990 

Sezen Aksu ve Onno Tunç çalışmalarından oluşturulan albüm. Harun Kolçak’la bir düet bulunmakta. Aşkın Nur Yengi’nin adete minik Sezen Aksu olduğu, adını duyurduğu eser. 90’lar dediğimizde o çıtı pıtı halleri ve muazzam kapak tasarımı ile hayran olduğumuz işlerden. 

                                                 

5-Mustafa Sandal-Gölgede Aynı/1996 

Mustafa Sandal’ın 90’larda çıkardığı 3 ayrı albümü bulunuyor. 3 Albümde de günümüzde sık sık dinlediğimiz ve danslarını konuştuğumuz aya benzer, araba, bu kız beni görmeli, jest oldu gibi hitleri hazırlanmış. Gölgede Aynı albümünde Araba, Jest Oldu, Gidenlerden gibi efsane şarkılar bulunmakta. Albümü baştan sona dinlemenizi ve Mustafa Sandal dansı eşliğinde karaoke yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. 

6-Yonca Evcimik-Abone/1991 

Üzerine söylenecek fazla bir sözümüz yok. Hangimiz Aboneyi ezberleyip dans etmedik ki ? Yıllarca ilkokulda abone dansları yapıldı ve çok severek dinledik albümü. Emeği geçenlerin ellerine sağlık. 

7-Nalan-Of Aman/1994

Öyle bir albüm düşünün ki sanatçının lakabı olsun. Nalan’ın bu albümden sonra ismini Of Aman Nalan’a çeviren eser. Garo Mafyan iş birliğiyle çıkarılan albüm uzun süre liste başı kalmış ve çok sevilmiş.

8-Yıldız Tilbe-Delikanlım/1994 

Yıldız Tilbe’yi son 25-30 yıldır dinliyorsak biraz bu albümün etkisinde olduğunu söyleyebiliriz. Çıkış yaptığı ve adını herkese duyurduğu Delikanlım albümü bir gençliğin aşk acılarının sırdaşı oldu. “Delikanlım”, “Sana Değer”, “Sevemedim Ayrılığı”, “Zor” gibi şarkılar bulunan albüm adını tarihe altın harflerle yazdırdı. 

9-Sezen Aksu-Gülümse/1991 

Hala piyasada plak ve kasetleri bulunabilen ancak çok yüksek fiyatlara satılan albüm. Sezen Aksu’yu Sezen Aksu yapan şarkıların hazırlandığı albüm kendisi aynı zamanda. Örneğin; Hadi Bakalım, Gülümse, Değer mi Hiç, Her şeyi Yak, Vazgeçtim, Tutsak, Güllerim Soldu gibi hitler bulunduruyor. 

10-Nazan Öncel-Sokak Kızı/1996

Tam anlamıyla rock, feminen bir o kadarda duygu dolu bir albüm. Ben Sokak Kızıyım, A Bu Hayat, Erkekler de Yanar, Bırak Seveyim Rahat Edeyim gibi hitler bulunduran albüm gönlümüzün favorisi. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

İlknur Çakır<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF