6284

''EY KAHRAMAN TÜRK KADINI! SEN SÜRÜKLENMEYE DEĞİL. OMUZLAR ÜZERİNDE GÖKLERE YÜKSELMEYE LAYIKSIN!'' 1 dakika


Zeynep KARA, Elmas DEMİR, Narin ŞAHİN, Nuray TOPRAK, Melisa KALEM, Gönül GÖKÇE ve daha niceleri…

Gülseren YILMAZ

Antalya'da yaşayan 2 çocuk annesi 32 yaşındaki Gülseren Yılmaz, hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı ve boşanmak istediği Hilmi Yılmaz tarafından 14 yerinden bıçaklanarak öldürüldü.

Güleda CANKEL

Isparta'da yaşayan 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Güleda Cankel, Muğla'dan Isparta'ya planlı bir şekilde öldürmek için gelen ayrılmak istediği erkek Zafer P. tarafından boğazı sıkılarak, kabloyla boğulduktan sonra kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Güleda'nın 17 saat yaşam mücadelesi verdiği, 3 kez kaçmaya çalıştığı belirtildi. Fail öldürmeden önce sosyal medyadan paylaştığı bir mesajda “her şeyin zamanı yaşadığınız o andır, mutlu olmayı ertelemeyin, canınızın istediği zaman ölmeyeceksiniz” yazdığı ve Güleda’yı öldüreceği günü mesajın sonuna eklediği ortaya çıktı.

6284 UYGULANACAK!

Emine Bulut, Ayşe Tuğba Arslan,Tuba Erkol… 2019 yılındada kanunların ve sözleşmelerin varlığına rağmen kadınların, şiddet karşısında yetkili kurumlarca yalnız bırakıldığını ve korunmadığını gördük. 6284 etkin uygulansaydı, kadınlar yaşıyor olacak, çocuklar da annesiz kalmayacaktı. 2019 yılında öldürülen 474 kadının 155‘inin çocuğu vardı, 7’si hamileydi.


Yetkili kurum ve kuruluşlar, 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi’ni etkin bir şekilde uygulamayarak kadını korumadığı gibi, bir de çeşitli suçlulardan kaydı olan veya ceza alan kişileri serbest bırakarak veya izin vererek tekrar suç işlemeleri için önünü açıyorlar.2019 yılında 13 kadın, bir adli suçtan denetim serbestlik alan, cezaevinden kaçan, birden fazla suçtan aranan, cezaevinden izinli çıkan, şartlı tahliye edilen, cezaevinden yeni tahliye olan erkekler tarafından öldürüldü.

ZİHNİYETİN FAHİŞE

Her sabah yeni bir cinayet haberi ile uyanırken, alınması gereken önlemler tartışılırken sözde gazeteci ve yazar Dilipak, İstanbul Sözleşmesini savunan kadınlara ''fahişe'' dedi. Dilipak'ın bu söylemine karşı duyduğumuz rahatsızlığı dile getiriyor ve hakkında gereken işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz. Olayın sonuna kadar da takipçisi olacağız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

T.Kaan YILDIZ<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF