5G Meselesi

4 dakika


Şöyle dönüp bir baktığımızda, internet hayatımızda ‘herhangi bir’ yere sahip değil çünkü internet artık hayatımız. Her an, her dakika, her saniye nerede ne olduğuna kolaylıkla ulaşabiliyor ve hızlı bir şekilde bilgi tüketimine başlıyoruz. Özellikle bu pandemi döneminde insanların evlere kapanması ve eşzamanlı olarak  internet kullanım süresinin artışı elbette ki bazı sorunları daha da görünür kılıyor. Eskiden çektğimiz mesajlara 2 saate kadar varan bekleme süresi eklerdik, peki ya şimdi? İnternet çekim hızı bir hane dahi düşse elimiz ayağımız titremeye başlıyor. Gözümüzü açtığımız her gün, uyuduğumuz süre içerisinde ne olmuş? ne kaçırmışım? diye göz atmaya başlıyoruz sosyal medya profillerimize ve haber sitelerine. Dikkatimizi çeken bir haberi okumak için tıkladığımızda, bekleme süresi ortalama 9-10 saniyeyi geçtiğinde ne merakımız kalıyor ne de sinir sistemimiz. Garip bi geç kalmışlık hissinin içine giriyoruz sanki, hemen operatöre ulaşmaya çalışıyoruz ya da cam kenarlarına ya da tepelere tünüyoruz. Oysa çok da uzak geçmiş değil, 2G, 3G ve ardından 4.5G kullanımına geçişimiz. Kısaca bahsetmek gerekirse, 90’lardan 2000’lerin başlarına kadar kullanılan 2G’ye görüntü ve ses iletimini mümkün kılan datalar işlenerek 3G teknolojisine evrilmenin en sabit örneği akıllı telefon kullanımına geçişimiz ve artık görüntülü konuşmalar yapabilişimizdir. Daha sonrasında, bu sefer de artık 4.5G kullanımının başlayacağını duyurdu operatörler. Daha hızlı, sorunsuz geçiş, geniş kapsama alanı ve yüksek kaliteli bağlanma. Şimdi de daha da hızlıyı, daha da yüksek kaliteyi ve daha da geniş kapsama alanını vaat eden bir teknoloji: 5G. 

Starlink Uyduları adlı yazı için tıklayın…

GELELİM 5G'YE..

İlk önce bir ayrımda bulunalım: bireysel bir internet kullanıcı olmak ve işletme çapında internet kullanmak. Bireysel internet kullanıcı olmak minimalden maksimale bağımlılık, boş zaman aktivitesi, araştırma-öğrenme, sosyal çevreyle iletişim içinde olma, oyun oynama vs. gibi şeyleri daha da temelinde barındırır. Ancak işletme bazında baktığımızda; şirket içi ve şirketler arası iletişimden tutun da sağlık alanında kullanılan robotlara kadar geniş bir kullanım alanı oluşturmaktadır.  Teknoloji böyle ilerlerken mihenk taşlarından biri olan internet göz ardı edilemez ki nitekim göz ardı da edilmiyor ve her gün daha da çok veri işlenerek artık günümüze değil geleceğe evriliyor.Bİ KARŞILAŞTIRALIM ÖYLEYSE..

1. Kablolu cihazların bir hızla hayatımızdan çıkmasına ayak uydurmak gerekir dimi? Ya da öncüsü olmak ve kablolu cihazları artık rafa kaldırmak. Açıkcası kablolara sabitlenmek, kablolu WIFI başında çekim kontrol etmek,  prizin başında şarjı beklemek, Hakan Altun gibi telefonun başında beklemek gibi gibi gibi uzatabiliriz bu listeyi. Ama yavaş yavaş vazgeçtiğimiz şeyler arasına girmeye başladılar bile. 5G ile tamamen hayatımıza girecekler. Hatta 'neler olacak?' diye başka bir minik liste yapacak olursak; 'akıllı' sıfatıyla kullanılmaya başlayan her şey diyebiliriz. Akıllı ev, akıllı saatler, akıllı arabalar.. Evet çoğunu zaten çoktan kullanmaya  başladık. Ama 'Nesnelerin İnterneti' kavramı bu kadar da hayatımızın içinde değildi. (Uzatmadan, karmaşıklaştırmadan ve konudan sapmadan bir parantez açalım: Nesnelerin İnterneti kavramı, aklınıza gelebilcek herhangi bir nesnenin internete erişimi ve başka herhangi bir cihazla iletişime geçebilmesi durumunu anlatıyor. Hatta insanlarla da iletişim kurarak durum bilgisi güncelleyebiliyor.

2. Bir diğer farkı unutmayalım: indirme hızı. En çok ilgilendiğimiz kısım. Hemen anlatalım: uçacağız efenim, fiyuv! İndirilmedik ne dizi ne film ne oyun ne müzik bırakacağız. 4.5G ve 5G arasındaki en çok merak edilen bu özellikle, 4.5G'de 1 saniyede 1 gigabit aktarımı mümkünken 5G'de ise 1 saniyede 10 gigabite ulaşabileceğimiz söyleniyor. 

- Oyun yükleme hızımız 15 saniyeden 1.5 saniyeye,

- Müzik indirme hızımız 6 saliseye,

- 10 dakikalık bir video yükleme 12 saliseye, ve

- 8 GB HD film indirmek de oratama 6.5 dakikadan 6.5 saniyeye düşecek.

Bİ MÜDDET KEVIN MCCALLISTER GİBİ EKRANA BAKTIKTAN SONRA..

KÜÇÜK BİR UYARI!! (bizden çıksın da..)

Kullandığımız cihazın uyumluluğu çok önemlidir efenim, aman ha dikkat edelim. Haberler güzel ancak telefonumuzdaki boş alanı dikkate alalım ve bu teknolojiye geçildiğinde telefonumuzu karışık kuruyemiş tabağı gibi kullanmayaya özen gösterelim. 

5G BAŞKA HANGİ DOSTLARLA BİRLİKTE GELECEK?

Yüksek hız (film inerken atıştıracak bi,,,aa indi bile!),

Düşük gecikme (ağda bi problem yokmuş, ben yanlış ağa bağlanmaya çalışıyormuşum!),

Yüksek kapasite (bu da nasıl oluyor yahu ben anlayana kadar 6G'ye geçeceğiz..),

Enerji verimliliği (nasıl yani pil sağlığım 10 yıl boyunca güvence altında mı?),

Yüksek Cofraği kapsam ve erişim (benim internetim gayet çekiyor, sen bi ağaca çık istersen..)

DEĞİNMEK İSTEDİĞİM SON NOKTA

Yazdım, durdum sağolun sizler de bu noktaya kadar bana eşlik ettiniz. Ama söylemeden geçmek istemiyorum, 5G sadece bundan ibaret değil elbette, sadece benim ilgimi çeken ve bahsetmek istediğim alt başlıklardan bahsettim. Bir furya var ki yararlı mı zararlı mı diye tartışılıyor. Hiç oralara girmeyeceğim. Radyasyon radyasyondur ve anne karnından ölüme kadar yaptığımız, yediğimiz, içtiğimiz ve gezdiğimiz her yerde var. Kaç bakalım kaçabilirsen..


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Elif Çalışkan<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF