50M2

'..bu dizi “kaderin cilvesi” diye tanımlanabilecek olaylar ile “ya cidden var böyle insanlar” dediğimiz insaların bir arada işlenmesinden oluşmaktadır.' 6 dakika


Günümüzde dijital platformlar öncelikle yapımcılar, senaristler, oyuncular ve yönetmenler için ,TV ve sinema ile kıyaslandığında, açık ara farkla sanat değeri olan ,kaliteli işler ortaya koymak anlamında onlara özgür bir alan tanımaktadır. Dijital platformlar bence biz izleyiciler için de son çaredir. Yorucu bir günün ardından, uykudan önceki son iki saattimizi kaliteli bir iş izleyerek geçirmek hakkımız ve bu hakkı şimdiki zamanda dijital platformlar sayesinde elde edebiliyoruz. 

Dijital platformların en popüler olanı Netflix. 27 Ocak tarihinde, bu platformda “50M2” isimli bir dizi yayınlandı. Yönetmen koltuğunu ilk dört bölüm Selçuk Aydemir, son  dört bölüm ise Burak Aksak’ın paylaştığı yapımın senaryosu da Burak Aksak’a ait. 

Aslında proje bence, bir Burak Aksak senaryosu olmasından kaynaklı, otomatik olarak farkını ortaya koymaktadır. Dizi başrol oyuncuları, Engin Öztürk, Aybüke Pusat, Cengiz Bozkurt ve daha nice değerli oyunculardan oluşan kaliteli bir kadrodan oluşuyor. Senaristimizin ilk dijital platformda yayınlanan işi olsada, oyuncu kadrosu dijital platformda yayınlanan işler kapsamında yeteri kadar tecrübeli olan isimleri barındırmakta. 

Dizinin hikayesine odaklandığımızda ise bir kentsel dönüşüm kurbanı olmak üzere seçilmiş bir mahalleye yolu düşen karanlık ve oldukça şiddeti bünyesinde barındıran talihsiz ana karakterimiz “Gölge” nin hikayesini izlemekteyiz. Aslında dizi bence, Gölge karakterinin hikayesinden daha fazlasına sahip. Hatta tüm karakterler o kadar iyi yazılmış ve canlandırılmış ki herkesin bir hikayesi var ve daha da önemlisi, bu dizi “kaderin cilvesi” diye tanımlanabilecek olaylar ile “ya cidden var böyle insanlar” dediğimiz insaların bir arada işlenmesinden oluşmaktadır.

Henüz diziyi izlememiş olanlara spoiler vermeden, dizi ile ilgili favorilerimden bahsetmem gerekirse ; öncelikle en sevdiğim karakter Tuncay Beyazıtlı’ nın canlandırdığı “Turan” karakteri ! Tek kelime ile muhteşem ve diziyi izlediğinizde böyle bir hikayenin içine, böyle bir karakteri ancak Burak Aksak  koyardı zaten diceksiniz. 

İkinci olarak bence esas oğlan olarak tanımlayabileceğimiz, Engin Öztürk’ün canlandırdığı Gölge karakterinden çok, Özgür Emre Yıldırım’ın canlandırdığı “Civan” karakterinin trajedisi ve dizinin başından sonuna yaşadığı süreç beni çok etkiledi. 

 

 Son olarak dizide elbirliği ile çok iyi bir iş çıkarmış bir kadronun, kaliteli işini açıkçası gururla izledim. Klişeye düşmeden kötü adamları bile özelleştirilmiş bir şekilde izlemek çok keyifliydi. Bir sonraki sezonu merak beklediğim 50 M2 dizisini herkese tavsiye ederim. Şimdiden iyi seyirler. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Aleyna GÜLSÜN<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF