30 Ağustos !

Bir milletin başkaldırışı. Kader savaşı!6 dakika


  •  Kurtarılan, kadersiz bir milletin onuru. Malazgirt ovasında akıtılan kanın vefa borcu. Tükenmiş gençleri, olmayan silahları belki Nene Hatunları ve de Kara Fatmaları, 

 Top sesleri Ankaradan duyulmaktaydı, meclis toplantılarından birinde sıkı muhalafete rağmen önemli bir karar alınmaktaydı. Mustafa Kemal, ateşten gömleği giymekteydi üzerine. Aylarca yürütmiş olduğu gizli harekat, nihayet punduna getirilmiş düşman ve tek sıkımlık son bir hücum ile, süngü diş ve tırnak ile düşman, sahibi olduğumuz topraklardan atılmak üzereydi. Şimdi herkes şafağı bekliyor, ağızlarda dualar, kendinden emin subaylar, o subaylarki Cumhuriyetin  bekçileri, o askerler ki kuruluşu tarih öncesinin yiğitleri. şimdi belki yalın ayaklı, yarı aç yarı tok karnı, kamyonu yener mi hiç kağnı. İlk top atışı ile kıyamet gibi koptu Mehmetçik yunanın tepesinde, bardaktan boşalırcasına yağıyordu düşman üstüne, ölüm korkusu ne demek ti, böyle yiğitlere…

 Tam bir gün yanıldı Atatürk ve 9 Eylül sabahı, kahraman Türk askeri İzmir’e girdi. Bugün 30 ağustos Başkomutan Meydan Muharebesinin yıl dönümüdür. Kutlu olsun! Şehitlerimizin ruhları şad olsun. toprakta olsa naçiz bedeni, Mustafa Kemalin fikri ebedi var olsun.

 Bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bize en güzel armağanı olan Cumhuriyetimize bu kadar güzel sahip çıktığımız için, sürekli okuyup geliştiğimiz için, gösterdiği hedefe durmadan yürüdüğümüz ve ürettiğimiz için, ithal değil ihraç ettiğimiz için Almanyayı bile kıskandırdığımız için, dünyanın 3. büyük ekonomisi olduğumuz için, milletvekili maaşına öğretmen maaşından beş kat fazla zam yaptığımız için, memleketi imar çiftliğine çevirdiğimiz için, yanan ormanlarımızı bile söndürmekten aciz olduğumuz için, türk lirasını yerlerde süründürdüğümüz için, yurt da sulh cihanda sulh ilkesi ile tüm komşularımızla düşman olduğumuz için, itibardan tasarruf etmediğimiz için, en çok ta bol bol çay içtiğimiz için, kendimizle ne kadar gurur duysak azdır.

Siyasetten ziyade yarın ve yarınlarda göreceksiniz, kutlamaya en küçük hakkı olmayanlar en çok alkışlayanlar olacaktır. Ant olsun, mirasına ve sana sahip çıkacağız, Ant olsun seni unutturmayacağız, fikirlerini yaşatacağız. Zaferin kutlu olsun Atam. 

 Minnettarız, ve seni çok özlüyoruz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Eril Dinçer Ejder<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF