3 Kadın 1 Koca; Kayaların Altında Gizli “Çok Eşlilik” Hikayesi

İzleyince şaşkınlığa uğrayabileceğiniz çok eşli ailelerin günlük yaşamını konu edinen belgesele gelin birlikte bakalım!2 dakika


Netflix’te geçenlerde rastladığım ve aslında isminden de beğenmeyeceğimi düşünerek açtığım mini bir belgesel 3 kadın 1 koca. Bu belgeselin en önemli tarafı çok eşliliği benimsemiş 15 ailenin hayatlarını konu ediniyor olması. Belgesel başladığında kafamda bir aşiret ağası, yanına yaklaşırken izin isteyen eşler, çok çocuk, erkek egemen bir aile, nam-ı diğer göster oğlum amcalara diye bağıran babalar, kenarda köşede kalmış kadınlardan oluşan bir resim oluştu. Konuyu anlar anlamaz “eyvah kesin sinirleneceğim” dedim sıkı bir feminist olarak. Belgeseli izlerken öncelikle önyargılarınızı kenara bırakın. 

The Rockland Ranch,Utah

Çok eşli bu aileler Utah çölünde The Rock Ranch topluluğuna ait. 40 yıl önce babalarının buraya yerleşmesi ile varlıklarını devam ettiren bu aileler Hz.İsa’nın mertebesine erişebilmek için çok eşli olmak gerektiğine inanıyorlar. Bu da Köktenci Mormonlar dediğimiz bir Hristiyan topluluğu oldukları anlamına geliyor. 

Belgeselde anlatılan ilk aile babası 2 eşe ve 17 çocuğa sahip. Aynı zamanda üçüncü eşi aileye katmak için hazırlık yapmaktalar. Bu ailede olaylar öyle sistematik ilerliyor ve dinsel ögeler karşılıklı olarak öyle benimsenmiş ki kadınlar ilk eş olmayı zaten hiç istemiyorlar. Kadınların bunu istememe sebebi ise erkeğin düzeni kurulmuş evine gelmenin, nasıl bir koca ve baba olacağını bilmeden ilk eş olarak evlenmekten daha güvenli olduğunu düşünmeleri. Düşünsenize erkekler için aldatmak diye bir şey yok. Çünkü zaten erkek de kadın da bunu istiyor! Erkekler eşlerinin sayısı arttıkça tanrılaştıklarına inanıyorlar.

Foster Ailesi. Catrina Foster, Enoch Foster, Lydia Foster, Beth Foster.

İkinci, üçüncü veya yedinci gelen eş, eve gelmeden önce diğer eşlerle birlikte karar verilerek eve dahil ediliyor. ‘Kur yapma’ denilen, çocukların ve eşlerin yeni gelecek olan eşle tanışma dönemi geçtikten sonra tüm çocuklar toplanarak fikirleri alınıp bir sonuca varılıyor. Bu süreçten sonra, kaya parçasının içini oyup yerleştirdikleri evlerini eş sayısına göre odalara ayırıyorlar ve erkekler de eş sayısına göre haftanın günlerini bölerek eşleriyle vakit geçiriyorlar! 

 Ayda bir her eş romantik bir yemeğe çıkarılıyor, kadınlar birbirlerini eş kardeş olarak görüyor ve birbirleriyle bir arkadaş gibi vakit geçirerek eşlerini paylaşıyorlar. En ilginç tarafı da; kıskançlık, erkeği paylaşmak istememe gibi duygularla başa çıkmaya çalışarak kabul ettikleri her şey, onlar için kötü huylardan kurtulmaya, “insanı” ne olursa olsun sevmeye ve dingin olmaya çalışmak için yapılan birer fedakarlık göstergesi olarak anlatılıyor .

Morrison Ailesi

Bu hikayedeki gelmek istediğim nokta, bunun “doğru” veya “yanlış” olduğu değil. Dinsel sebeplerle benimsedikleri her şey, doğuştan bunu normal görerek, aslında iyi bir insan olmak ve nefislerinden kurtulmak için inançlarının bir parçası.

İnandıkları ve bunun için savaştıkları şeyler toplumun kabul etmediği ve belki de hiç kabul etmeyeceğimiz şeyler. The Rock, doğdukları ve inandıkları dünyanın içinde var olmaya çalışan küçük bir topluluk. Kadının kendi ayakları üstünde durması gerektiğine inandığım, bir erkeğin ne ise kadının da o olabileceğini sonuna kadar savunduğum ve aile yapısı olarak kesinlikle benimseyemeyeceğim bu aile tipi hakkında izlerken düşündüğüm tek şey, çoğumuza göre çok farklı olmalarıyla beraber, acaba kadınlar şiddet görüyorlar mı, göründüğü kadar mutlu ve memnunlar mı, bu duruma zorlandılar mı vb sorulardı.

Çoğunuzun bu aileler için “Ay o ne, öyle olur muymuş hiç?” dediğinizi biliyorum. Olmasını kabullenmeyeceğiniz bir hikayeden çok;bu, dünyada nelerin var olduğunu bilmemize yarayan bir deneyim. Bir sistemin nasıl işlediğini, nasıl biz bu kadar anormal bulurken, hatta onlara en yakın kasaba bile anormal bulurken, dinlerine bağlı kalarak inanmaya devam ettiklerini ve çocuklarına bu inancı aktardıklarını düşünün. Sizce? Mormonlar gerçekten böyle mutlular mı? 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Gizem Aşar<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF