15 Maddede Ütopik Bir Toplumda Kadın Olmak (!)

"Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” - Mustafa Kemal ATATÜRK13 dakika


Ütopya, kelime anlamı olarak aslında olmayan tasarlanmış ideal toplum anlamına gelir. Bugün ütopik bir toplumda bir kadın hayatı nasıl yaşar (!) ondan bahsetmek istiyorum.

1- Öncelikle kadın, sabah akşam demeden istediği vakitte dışarı çıkabilir. Aynı bir erkek gibi istediği arkadaşıyla buluşup vakit geçirebilir (!)

2- Evliliğinde mutsuz olduğunda boşanma hakkına sahiptir. Boşandığında suçlu görülüp dayak yememelidir (!)

3- Nasıl ki bir erkek kıyafet konusunda kafasına göre giyinebiliyorsa, kadın da aklı ve mantığı olduğu için ve özgür bir ülkede yaşadığı için hür iradesiyle kıyafet seçimi yapabilir (!)

4- Bir ülkede her birey bağımsızdır ve kimse kimsenin emaneti değildir. Bu yüzden her kadın özgür ve bağımsız bir şekilde haklarını koruyabilmelidir (!)

5- Kadınlara özel yasalara ihtiyaç olmamalıdır. Çünkü zaten kadınlar da erkeklerle aynı statüdedir (!)

6- Kadınlar istediği insana gönül verebilme hakkına da sahiptir. Bir kadına "Zorla onu seveceksin, biz öyle uygun gördük, büyüklerin ne derse o, erkek bu iş olur diyorsa bitmiştir." tarzında yaklaşılmaz. İlişki zorla olduğunda değil karşılıklıyken mutluluk getirir. Zorla güzellik olmaz (!)

7- Kadın dövüldüğünde akıllanacak bir varlık değildir. El üstünde tutuldukça anlam kazanır. Sevgi daima şiddeti yenecek güçtedir (!)

8- Kadına karşı işlenen hiçbir suç meşrulaştırılamaz. Örneğin "Hak etmişti dövdüm, sinir krizindeydim olur öyle şeyler, erkek dediğin kadını döver." gibi gerizekalıca sözler suçlu kişiyi aklamaz. Aksine o kişinin bu sözleri yüzünden cezası arttırılmalıdır.

9- Kadın ister başörtülü olsun ister saçı açık olsun onu bu konuda yargılayacak tek kişi yine kendisidir. Ona yorumda bulunmak kimsenin haddine değildir. Namus, ahlak gibi kavramlar başörtüsü takıp takmamayla belirlenemez (!)

10- Kadına nedenli nedensiz en ufak bir olayda damga vurulamaz. Adı ortada ağza sakız yapılamaz. Kadına ulaşılamadığı için ismi aleme rüsva edilemez (!)

11- Kadın evlendikten sonra kocasının malı değildir. Evlilik birlikte bir ömür geçirmek, mutlu olmak, aile olmak demektir. Evlilik, kadının her gün dayak yediği, ev işi yaptığı, azar yediği, küçük düştüğü bir olgu değildir (!)

12- Nasıl ki bir erkek yaptığı her hareketin hesabını vermiyorsa kadın da vermeyebilir. Kadın, erkeklerin yön verdiği bir robot değildir. Bağımsızlık, özgürlük gibi kavramlar 2021 yılında literatürlere girmemiştir (!)

13- Sevmek ve sahip olmak iki ayrı kavramdır. Kadın sahiplenilmez, sevilir. Canı yanarsa da hür iradesiyle ilişkiyi sonlandırabilir. Erkek, ayrılmasını bilebilirse şereflidir (!)

14- Her kadın istediği mesleği yapabilme hakkına sahiptir. Kimsenin yönlendirmesine ihtiyaç duymadan kendi kariyerine yön verebilir. "Şunun kızının başını çok boş bırakmışlar millete rezil olacak, kadın dediğin evde erkeğini bekler, kadına bak, millette ar namus kalmamış!" gibi beynin süzgecinden geçmeyerek ağızdan çıkan cümleler saçmalıktan ibarettir. Kimse kimsenin namus bekçiliğini yapmak zorunda hissetmemelidir (!)

15- Kadın şiddet gördüğünde ona yardım eden kişi değil, ona şiddet gösteren kişi cezalandırılmalıdır (!)

Başta bahsettiğim gibi bu söylenilenleri dikkate alıp buna göre davranan insanlar ancak ve ancak ütopya denen gerçekleşmesi imkansız toplum tasarımlarında olağandır (!) Bunlar inanıyorum ki sadece bir hayal ürünü olarak kalacak. Kimse yukarda olması gerektiği davranmayacak aksine daha da beter davranışlar sergileyecek. Çünkü bizim insanlıktan anladığımız kadınlara, küçücük kız çocuklarına istismar ve şiddet gösterenlere karşı hiçbir önlem almamak ve onlar öldükten sonra failleri cezalandırmak. Bu zihniyetle de her geçen gün bir nefes yitip gidecek. Geride acılı aileler ve keşkelerle dolu bir toplum kalacak. En önemlisi, en güzel yılları heba olmuş bir can artık aramızda olmayacak. 

Kadınlar bizlerin var oluşunda bir mihenk taşıdır. En önemli sebeptir. Yani onların hayattaki önemini zaten her bireyin en içten duygularıyla kavraması lazım. Onlara değer verilmesini ve  ÖLDÜRÜLMEMELERİ GEREKTİĞİNİ hala anlamayan bir toplum kısaca yok olmaya yüz tutmuştur. Medeniyetin uzun zaman önce geldiği fani hayatımızda bu kavramları hala öğrenmeye çalışıyorsak vay halimize! 

Bu yüzden ülkece kadın, erkek, çocuk fark etmeksizin tek temennimiz: KADINLAR ÖLMESİN!


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Anıl Pakoğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF