140 Karakterle Dünya Kurtarmak!

14 dakika


 Merhaba dostlar. Dostlar diyorum ama sorun yok değil mi? Çok uzun zamandır farklı düşünceler ve hatta hikayeler yazmak istiyordum. Malesef olmadı Türkiye gündeminde hiçbir şey bitmiyor, bitmeyecek gibi hani derler ya cadı kazanı aynen öyle. Eskiden sokaklar böyle siyasi guruplarca pay edilmişti ya şimdi sosyal medya bu hale geldi sanırım.

  Facebook sağcıları, Twitter solcuların ya da tam tersi parsellenmişti. Benim Instagram'da tek derdim fotoğraf çekmekken, bir anda kendimi Instagram lobisinin içinde buldum. Bilir misiniz onları? Aslında sosyal medyanın hepsinde söz konusu aynı şey. Dilsiz Muhalifler onlar her şeye tepkilidirler. Cem Yılmaz'ın da isyankar 42 espirindeki gibi elimizde telefonumuz her şeyi ama her şeyi eleştiriyor hashtagler açıyoruz. Sonunda şuncular buncular çıkıyor ortaya.

Facebooku CIA takip ediyor mu?

Belki de her şeyin başı buydu ne dersiniz olamaz mı? Dünyanın derdine düşmüş. Ben bile baktığımda kendi pis penceremden, artık bana bile samimi gelmiyor yapılanlar yazılanlar. 140 karakterle alıştık önemli biri olduğumuzu düşünmeye bence insanlara saldırmak küfürler etmek. Seninle aynı fikirde olmadığı için onu tabiri caizse ifşalamak aşağılamak. Otobüste elinde kitap okuyanlar vardır. Ben onlara acayip sinir olurum; çünkü otobüs tıklım tıklımdır ve arkadaş kitaba dalmış şuhla okur ve hiç kıpırdamaz. Oysa kitabını o sıkışık otobüste değil indiğinde parkta okusa olmaz. Çünkü o zaman kimse onu görmez ve likelamaz kızlar ya da oğlanlar onları beğenmez. Farkında olmadan sosyal medyanın en iyi benzetmesini bulmuş olabilir. 

Sosyal medya otobüste kitap okumak gibi 😀 

Konudan çok uzaklaştım. Ama ilk defa bir şeyleri düşünmeden önemsemedne hemen yazmak istedim.  Şu an ne yani ne demek istiyor bu değişik dediğinizi duyar gibiyim. Sosyal medya kendini bu kadar önemli biri hissettirdi ki; insanların Tiktok ile ne acayip durumlara geçebildiklerini gördük. Görünüşü ya da cinsel eğilimleri ile bile şöhret yaptık onları yetmedi övdük sövdük. Onlar da bir şey demedi, tepki vermediler. Bu yüzden sanırım biz daha da saldırganlaştık. Yetmedi sosyal deneyler yaparak insanların sınırlarını zorladık. Peki zaten şöhret olanlar ne olacak artık tamamen özel hayatları bitti mi?

Sanatçı olmak nedir?

Konunun buraya geleceğini tahmin etmişsinizdir. Etmediyseniz söyleyeyim Halil Sezai'nin 65 yaşında birini dövmesi? Instagram'ı çok eleştirmedim. Ama burada gördüm. Halil Sezai pislik adam kötü kaka başlığını gördüm bu ne ola ki diye baktığımda da yaşlı bir adam kaçıyor birileri kovalıyor vuruyor vs. ben böyle durumlarda haberlerde ya da yorumları okurum. Genç bir adam yaşlı bir adamı nasıl döver ile başlayan ve ardından koyan koyana yorumlar. Ama bunların içinde en boş ve anlamsız olanı belki de "Sen nasıl sanatçısın. Yazıklar olsun"lu yorumlar.

Artist, sanatçı anlamında bir isim ve sıfat. İsim hali sanat, yaratıcılık, ressamlık, ustalık, hüner, beceri gibi anlamları ifade eden art kökünden türetilmiştir. Duyarlılık ve hayal gücü içeren gösterişli eserler üreten yaratıcı kişi anlamında kullanılır.

Vikipedi böyle demiş sanatçı için. Toplum olarak sanatçılardan hep bir beklentimiz var iyi de niye? Bu adam şarkısını söyledikten indikten sonra sıradan Halil'den farkı ne? Kazandığı paradan başka acaba sanatçı bu yüzden halk tarafından ezilsin istiyoruz acaba? Çok kazanıyorsa ölsün mü? Yani mantığımız bu mu? Neyse bilmeyenler için kısa bir özet geçelim: Halil Sezai 5-6 aydır husumetli olduğu komşusunun davranışlarına tahammül edemeyip bahçesine dalıp adamı tartaklamış. Halil Sezai tarafı derler ki, "sürekli çalışmama engel oluyor küfürler ediyordu dayanamadım özür dilerim." Diğer tarafta da "kalbim tıkandı öldürmeye çalıştı." Yorumlardan bahsettim ya insan küfüre tahammül edemeyebilir, bazı insanlar çok küfür edebilir. İki insan karşılıklı geldiğinde kavga çıkabilir. Evet evet doğru okuyosun Amcayı savunmuyorum neden mi? Daha geçen gün varilde yakılıp beton atılan kız kendi haketmişti ya da şort diydiği için tekmelenen kız giymeseydi o şortu ya. Etmeseydi küfürü.

Belli bir yaş aralığına bazı şeyler serbest mi?

Yapılan hatayı savunmuyorum ama yine sosyal medya mesajlarında adam yaşlı ne olursa olsun saygı göstereceksin diye bir yorum vardı?Ne olursa olsun? 

Yani bu durumda şimdi anlıyorum parkın ortasında bir köpeğe tecavüz eden adamı neden tekme tokat dövmediklerini ya da yine 65 yaşında köpeğe tecavüz etmeye çalışan amcayı onlar köpekle oynuyodu zaten.  Ee o zaman Tiktok'ta da 14 -15 yaşında kızlara taciz edici yorumlar yazmaları da hep bundan. Eğer Türkiye'de 65 yaşındaysan Koronada sokağa çıkmak yasak ama çıktığında ne halt ettiğinin bi önemi yok. 

Aydınlandım.

Bu arada yukarıda yazdığım park olayı yaşandı haberiniz olsun. 65 yaşında diye kimse kimseye küfür hakeret edip huzurunu bozamaz be hiç kimse küfür etti diye de dayak atılmaz. 

Ben kimsenin savunucusu değilim. Ama az buçuk insanları gördüm bence siz de bırakın duyar kasmayı.

Mevlana'nın da dediği gibi;

"Ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol."

Kıssadan hisse medyası sosyal olan güzel ülkemin sosyali de magazin oluyormuş.

Hadi selametle …


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

burak tekin<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF