12 Süper Burca 12 Süper Film!

3 dk


Herkese merhaba,

2020 yılı oldukça zor bir yıl olarak geçiyor. Birbiri ardına gelen onca üzücü haberden sonra mutlu ve umutlu hissetmekte zorlanabiliriz. Ancak üzücü durumlar karşısında pes etmemeli ve mutlu olmak için bizi mutlu eden şeylere yönlenmeliyiz. 2020’nin kasvetli havasından biraz olsun kurtulabilmek için şahsen ben astroloji ve sinemayla vakit geçiriyorum.

Sizlere ilgimi çeken bu iki alanı harmanlayarak eğlenceli bir içerik yapmak istedim.

Bu içerikte, on iki süper burca, seveceklerini düşündüğüm on iki süper film önerisinde bulunacağım. Her bir burca bir film önerisinde bulunmak istedim ancak bazen iki film arasında kaldığım da oldu. Bu durumda, diğer filmi de bonus olarak önerdim.

İçeriği güneş burçlarını dikkate alarak hazırladım ancak sizin de bildiğiniz üzere astroloji bundan ibaret değil. Doğum haritamızda zevklerimizi etkileyebilecek pek çok farklı faktör bulunabilir. Daha çok yardımcı olmak adında, yükselen burcunuza önerilen filme de göz atabilirsiniz.

Olabildiğince farklı sinemalardan ve ülkelerden film seçmeye çalıştım. Umarım olmuştur. Şimdiden iyi okumalar, iyi eğlenceler…

NOT: İçerik eğlence amaçlıdır, hiçbir bilimsel gerçeklik iddiası yoktur J (Astrolojiyi sürekli farklı bilim dallarıyla kıyaslayıp tatmin olmayanlara…)

1-) Koç Burcu; Little Women

Zodyağın ilk burcu olan koç burçları; güçlü, bağımsız, mücadeleci ve açık sözlülerdir. Bu özelliklerin yanında, cesaretli ve girişken olmalarıyla da bilinirler. Bu bakımdan, koçlar ilham verici ve süper insanlardır. 

Bu şahane burcun etkisi altında olan şahane insanlara Little Women (2019) filmini öneriyorum...

Louisa May Alcott'un aynı adlı romanından uyarlanan film, 19. yüzyılın muhafazakar toplumunda ve kısıtlayıcı şartlarında hayallerinin peşinde koşan dört cesur kız kardeşin öyküsünü anlatıyor. Özellikle, dört kız kardeşten biri olan, filmin ve romanın baş karakteri Jo March'ın savaşçı ve etkileyici bir koç kadını olduğunu düşünüyorum. Sizce de öyle değil mi ama? Ve tabii ki film insana acayip bir koç burcu enerjisi veriyor. İyi seyirler, iyi eğlenceler J

BONUS: Tabii ki Brave (2012)!

Bana göre yine muhteşem bir koç kadını... Yine muhteşem bir öykü! Gerçekten koç kadınlarına hayranımm J Disney'in bu animasyonu inanılmaz derecede cesur ve savaşçı bir prenses olan Merida'nın kendi hayatını, kendi istediği şekilde yaşamak için, geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan topluma başkaldırma hikayesini anlatıyor. 

2-) Boğa Burcu; Frances Ha

Toprağın stabil enerjisinden etkilenen Boğa burçları sorumluluk sahibi, güvenilir, ihtiyatlı ve azimlidirler. Bu açılardan, en süper burç Boğa burcudur J Boğa burçları, materyal anlamda da rahat bir yaşam sürdürmeye önem verirler. 

Frances Ha (2012) siyah-beyaz çekilmiş, hem komik hem dramatik öğeler barındıran sade ve naif bir yapım. Film, hayattan zevk alan genç bir dansçı olan Frances'in kariyerinde yaşadığı zorlukları ve ekonomik anlamda kendi ayakları üzerinde durabilen bir kadın olma yolunda mücadelesini anatıyor. Ama Frances için her şeyin başı yaşama tutkusu ve dostluk tabii ki... Tıpkı boğa burçları gibi JBONUS: Prenses ve Kurbağa

Disney'in 2009 yapımlı bu filminde, çalışkan bir garson olan ve ileride kendi restoranını açmak isteyen Tiana, prensesimiz olarak başrolde. O, boğa burcunun çalışkanlığına ve azmine sahip ayrıca da yemek yapma konusunda çok tutkulu. Zodyağın hem gurmeleri hem en iyi aşçıları olan Boğa burçlarının, onda kendilerinden pek çok şey göreceklerine eminim, iyi seyirler...

3-) İkizler Burcu: Fight Club

Değişken özellikleri nedenyile pek çok kez yanlış anlaşılan İkizler burcu insanları, diğer hava grubundan burçlar gibi aslında oldukça zeki insanlardır. Üstelik, onlar çok farklı konular hakkında hem ilgili hem de bilgili olabilmektedirler. Ancak, bünyelerinde adeta iki farklı kişilik barındırmaları diğer insanlar için zorlayıcı olabilmektedir. 

Bu sebeplerden ötürü, benim bu burcun insanlarına önerim Fight Club (1999) filmidir. Bu kadar zeki bir burca ancak bu kadar kült olabilmiş ve hikayesinde felsefi göndermeler barındırıdan bir film yakışırdı doğrusu. Filmde, Edward Norton'un canlandırdığı isimsiz karakter, işinden ve gündelik hayatın rutinliğinden sıkılmış bir adamdır, kendisinin aksine hayatını dilediği gibi yaşayabilen ve kuralları çiğneyen Tyler Durden'la tanıştığında ise, hayatı tamamen değişecektir.

4-) Yengeç Burcu: Amelie

Yengeç burçları zodyağın en merhametli, en duygusal burçlarındadır. Ancak, çoğu zaman onlar diğer insanların bunu anlamayacaklarını ya da kötüye kullanacaklarını düşündükleri için, biraz daha içine kapanık ve utangaç olmaya meyillidirler.

Bu sebeplerden ötürü, bu burcun sakinlerine, izleyenlerin içini ısıtan Fransız filmi Amelie'yi öneriyorum...

2001 yapımı olan bu film, çok güçlü bir hayal gücü olan ancak bir o kadar da içine kapanık ve utangaç bir genç kadının, Amelie'nin, öyküsünü ele alıyor. Amelie, etrafındaki insanlara minik iyilikler yaparak, onların hayatlarını az da olsa iyi yönde değiştirmeye çalışıyor. Bu açılardan baktığımızda ona ponçik bir yengeç kadını diyebiliriz, değil mi? 


5-) Aslan Burcu: Nappily Ever After

Şimdi sırada zodyağın kralları ve kraliçeleri var! Aslanlar yaratıcı, cömert, tutkulu ve güler yüzlüdürler. Zaman zaman kendileri de bu konuda sıkıntı çekseler de çoğu zaman onları yürüyen özgüven abideleri olarak görürüz. 

Bu muhteşem burca benim önerim, bir netflix yapımı olan Nappily Ever After (2018) filmidir. Bu film kendimizi sevebilmek ve kendimizi olduğumuz gibi kabul edebilmekle ilgili. Pek çoğumuz ya buna gereken önemi vermiyoruz ya da bir türlü kendimizi olduğumuz gibi sevemiyoruz. 

Çok güzel lüle lüle saçlara sahip, siyahi bir kadın olan Violet; dayatılan tek tip güzellik algısı sonucu ömür boyu saçlarından nefret etmiştir ve onları sürekli düzleştirmektedir. Daha sonra fark eder ki, düzleşen saçları ve kusursuz görünümü de ona mutluluk getirmemektedir. Bakalım, Violet filimn sonunda kendini ve saçlarını olduğu gibi sevebilecek midir? Kendi içindeki doğal güzelliği görebilecek midir?

6-) Başak Burcu: About Elly

23 Ağustos ve 22 Eylül tarihleri arasında doğan Başak burçları analitik bir zekaya sahip olup, oldukça çalışkan ve pratik insanlardır. Hayata karşı realist bir bakış açısına sahip olan başaklar aynı zamanda oldukça detaycılardır. 

Başak burçlarına, İran sinemasının Oskar ödüllü yönetmeni Asghar Farhadi'nin 2009 yapımlı filmi, About Elly'i (2009) öneriyorum.

Almanya'da yaşayan ve eşinden yeni boşanmış genç bir adam olan Ahmet, İran'ı ziyarete gelmiştir ve arkadaşlarıyla birlikte tatile gitmeyi planlamaktadır. Tatili düzenleyen Sepideh, genç ve güzel bir kadın olan Elly'i de onlarla birlikte gelmesi için davet etmiştir. Amacı Ahmet ve Elly'nin birbirine yakınlaşmasını sağlamaktadır. Her şey güzel bir şekilde devam ederken, Elly, tatilin ikinci günü gizemli bir biçimde ortadan kaybolur. Elly'e ne olmuştur?

Filmi izleyen başakların teker teker ipuçlarını toplayarak, gizemi çözmeye çalışmaktan zevk alacaklarını düşünüyorum.  Üstelik Farhadi'nin sadelikten ve realizmden ödün vermeyen üslubu da başakların hoşuna gidecektir. Şimdiden iyi seyirler...

7-) Terazi Burcu: Marie Antoniette

Diğer hava grubu burçları gibi zeki ve entelektüel olan terazi burçları adalet kavramına çok büyük önem verirler. Bu sebepten dolayı, bir tartışmaya veya argümana bütün perspektiflerden bakabilmektedirler.

Terazilere önerdiğim film, Fransızların ünlü "kötü" kraliçesi Marie Antoniette'in, Fransız İhtilali'ne kadar geçen sürede kraliyet yaşantısını ve kraliçeliğini işlemektedir. Olayları her zaman "kötü" olarak gösterilmiş bir kraliçenin gözünden incelemek, terazi burçlarının seveceği bir beyin egzersizi olacaktır. Üstelik, filmin sinematografisi ve kostümleri de gerçekten çok etkileyici ve sanatsal. Sanata ve görselliğe önem veren terazilerin bu açıdan da filmi seveceğini düşünüyorum, Hatta, terazi burçları, filmin yönetmeni Sofia Coppola'nın diğer filmlerine de göz atabilirler. Coppola, filmlerinin sanatsallığına ve sinematografisine özellikle önem veren; sinemanın yanı sıra fotoğrafçılığa ve modaya da ilgili, yetenekli bir yönetmen. 

8 -) Akrep Burcu: Eyes Wide Shut

Tutku dolu, cesur, gizemli ve sexy bir partner... Dostuyla ölüme bile gidebilecek gerçek bir arkadaş... Akrepler, sizler  pek çok yönden, biz fanilerin başına gelebilecek en güzel şeylersiniz... 

Hayatımıza vazgeçilmez güzellikler katan bu burcun üyeleri diğer su grubu burçları gibi, sezgisel yönü güçlü insanlardır. Akrepler gizemli olmaya da gizemli olana da bayılırlar. 

Bu sebeplerden dolayı, benim bu burca önerdiğim film üstat Kubrick'in filmi Eyes Wide Shut. Film, muhteşem kurgusuyla bizleri cinsel arzularımızı, sadakati ve evliliği sorgulamaya davet ediyor. Başrol kahramanımızın,  karanlık bir tarikatın toplu sex ritüeline de tanık olması, bizlere bu gizemli dünyanın az da olsa kapılarını açıyor. Her açıdan, akreplerin seveceği bir film olduğunu düşünüyorum. İyi seyirler, iyi eğlenceler J

9-) Yay Burcu: Two States

Sıra zodyağın en optimist, en meraklı, en gezgin ve en şapşik burcu yayda. Yay burçları için yaşadıkları maceralar ve deneyimler olduça önemlidir. Yaylar, farklı yerler gezmeyi, farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olmayı ve hatta yeni diller öğrenmeyi çok severler.

Bu sebeplerden ötürü, kendi burcuma önerdiğim film birbirinden farklı ve zengin kültürelere aynı anda ev sahipliği yapan Hindistan'dan olacak. Üstelik, Bollywood'un renkli ve enerjik dünyasına yaylar hayran kalacaktır. Seçtiğim bu film insanı mutlu eden bir havaya da sahip. Filmin hikayesi, Hindistan'ın iki farklı kültüründen gelen ve birbirlerine aşık olmuş bir çiftin, ailelerinin karşı gelmesine rağmen evlenmeye çalışması üzerine.  Şimdiden iyi seyirler, iyi eğlenceler.

BONUS: Z (1969)

Kabul yaylar olarak, bizler çoğunlukla musmutlu şapşikleriz ama bizim de ciddi olduğumuz zamanlar elbette var. Yay burçları daha ciddi konularla da, mesela din, felsefe veya siyaset gibi, ilgilenmeyi severler. Bu yüzden onlara bonus olarak bu şahane politik yapımı öneriyorum. Costa Gavras tarafından yönetilen bu film suikaste kurban giden demokratik Yunan politikacı Grigoris Lambrakis ve ardından gelişen olaylar sonucu ülke yönetimini ele geçirip diktatörlük kuran askeri cuntayla ilgili. Filmi izleyince, coğrafya ne kadar değişse de pek çok şeyin aslında ne kadar aynı olduğunu göreceksiniz. 

10-) Oğlak Burcu: Dangal

Oğlak burcu zodyağın en sorumluluk sahibi, en disiplinili ve en çalışkan burcudur. İnanılmaz derecede azimli olan Oğlak burçları, hayatta istedikleri noktaya gelebilmek için insan üstü bir çaba gösterebilmektedirler. 

Bu açılardan en iyi burç, Oğlak burcudur. 

Oğlaklara Amir Khan'ın muhteşem filmi Dangal'ı (2016) öneriyorum. Film, Hindistan'da güreş hayranı olan bir babanın iki kızını da güreşçi yapmaya çalışması üzerinedir. Kız kardeşler onca zorluğa ve önyargılara rağmen, kararlı bir şekilde çalışacaklar ve babalarının onlara gösterdiği yolda ilerleyeceklerdir. 

BONUS: Cinderella Man (2005)

Cinderella man (2005) filmi, filmin adıyla aynı lakabı taşıyan boksör James Braddock'un gerçek yaşam öyküsüne dayanmaktadır. Boksör ve ailesi, ABD'yi sarsan ekonomik kriz yıllarında yoksulluğun getirdiği zorluklara göğüs gererek yaşam mücadelesi vermektedir. Braddock ailesini açlığın pençesinden kurtarmak için boksa başlayacak ve azmi sayesinde dünya ağır siklet şampiyonluğuna yükselecektir.

11-) Kova Burcu: Antichrist

Sırada zodyağın en orijinal, en hümanist ve en ileri düşünceli burcu var! Diğer hava grubu burçları gibi, kovalar da oldukça zeki ve entelektüel insanlardır. Başkalarına yardım etmeyi çok seven bu burcun sakinleri, aynı zamanda oldukça sıradışı olabilmektedirler. Onlar, adeta sıradanlıktan ve klişelerden nefret ederler.

Kova burcu için, verdiği felsefi mesaj tartışmalı ancak orijinalliği su götürmez bir gerçek olan Antichrist(2009) filmini önermek istedim. Film, çocuklarını yeni kaybetmiş bir çiftin, bu acıyla baş etme sürecinde yaşadıkları üzerine. Filmin yönetmeni, Lars von Trier oldukça sert ve realist bir üsluba sahip bir yönetmen. Her filminde seyircisini o veya bu şekilde toplumsal tabuları sorgulamaya cesurca davet ediyor. Bu açıdan, kovalar yönetmenin diğer filmlerine de bir göz atabilirler. 

12-) Balık Burcu: Midnight in Paris

19 Şubat ve 20 Mart tarihleri arasında doğan balıklar; sanatçı ruhlu, kibar, merhametli ve romantik olurlar. Kendi dünyaları gerçek hayattan katbekat daha ilginç olduğundan sıklıkla gerçeklikten kaçıp, hayal dünyasına sığınma eğilimi gösterirler. 

Balık burçlarına önerim: Midnight in Paris (2011). Gil Pender, nişanlısı ve nişanlısının ailesiyle birlikte Paris'e tatile gelmiş, nostalji düşkünü bir yazardır. Ancak ilşkisinin yolunda gitmediğini ve nişalısının aslında pek de ona göre olmadığını sezinlemektedir. Paris'te her gece yalnız yürüyüşe çıkar ama bu yürüyüşler normal yürüyüşler değildir. O her gece gizemli bir biçimde zamanda geriye gitmektedir. Bu yürüyüşlerde, 1920'lerdeki sanat ve edebiyat camiasının önemli simalarıyla tanışma fırsatı yakalayacaktır.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım, 2020 bizi daha fazla zorlamadan gider ve umarım, 2021 yüzümüzü güldüren bir yıl olur...


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Cemile Atlı<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF