Zehirsiz Hamilelik ( Süt ve süt ürünleri)

16 dakika


Hamilelikte Kalsiyum İhtiyacı 

“Süt; yüzde sekseni su olmakla birlikte protein ,yağ ve şeker gibi temel kimyasal bileşenleri bulunan ve memeli hayvanlarındoğum sonrası yavruları için ürettikleribesindir.” diyor google. Tam olarak, kemiklerimizden süzerek süt bezlerimizde işliyor, bebeklerimize besin yapıyoruz. Son yıllarda Vegan ve Vejetaryen beslenme konusunda ciddi bir tercih yükselişi var, kimse işkenceli bir yöntemle elde edilmiş bir besin tüketmek istemiyor. En zor tercih zamanı da hamilelik dönemi. fabrikasyon sistemde inekler ihtiyaç olan sütü karşılamak üzere ciddi bir metalık sürecinde makineleşmiş bir sistemde süt üretiyor, üretmesi için yul içinde çiftleştirilip, yavrusundan ayrılıyor ve biz de o sütü tüketiyoruz. Daha insancıl, daha normal bir yolla, daha sağlıklı ve çok üretilmesi dolayısıyla daha az vicdan sızlatacak bir süt veren hayvan var mı? Evet, biraz daha pahalı olsa da  çok bilinmediği için, manda sütü ve manda peyniri hayvanlara işkence etmeden süt sağlanan bir altarnatif.

Özellikle hamilelikte, daha organik, daha sağlıklı ve daha vicdani bir yol ile doğal süt yani  hayvansal protein ve kalsiyum alma imkanımız olduğunu bilmekte fayda var.

Hamilelikte manda sütünün faydalarıüzerine yazmadan önce , süt üzerine biraz bilgilendirme yapmak mühim. Süt , anneden yavrusuna aktarılan bir besin olmakla birlikte , süt ve süt ürünlerini tüketmek hepimiz için elzemdir. Sütün küçük miktar bileşenlerinin ,sütün özelliklerine katkısı önemlidir. Küçük miktar bileşenler ,vitaminler ve enzimlerdir. Süt her memeli canlının en temel besin kaynağıdır. Hatta ağır metalleri baskılaması dolayısıyla zehirlenmelere karşı dailaç niteliğinde olduğu rahatlıkla söylenebilir. Laktoz sadece sütte bulunur, beyin ve sinir gelişimi içinönemlidir..

Özellikle hamile hanımların çocuklarının anne karnında gelişimi için , süt ve peynir , yoğurt gibi süt ürünleri her gün , tüketilmelidir. Bildiğimiz, inek,, koyun ve keçi sütü yanında,manda sütü  aslında üretimi azalmakta olan fakat  en yüksek süttür.

İtalya ve Asya ülkeleri çokça tüketir.

Diğer sütlerle kıyasladığımızda,manda sütünün diğer sütlerden ne gibi farkları vardır?

İncelersek :

Ülkemizdeinek, koyun, keçi sütü en kolay temin edilen sütler arasındadır.Manda sütü ise İtalya ve Asya ülkelerinde çok tüketilir.

Manda sütü kolesterolü düşük , yağ oranı yüksek, vitamin ve mineral bakımından çok zengin bir besin olması sebebiyle tercih  edilir.

Anne karnında bebeğin sağlıklı büyümesine ve kilo almasına hatta annenin sağlığınakatkısı sebebiyle hamileler için manda  sütünün gerekliliği anlaşılabilir.

Ayrıntılarıyla incelediğimizde :

Manda sütünü öncelikle diğer sütler ( inek,koyun,keçi) sütleriyle karşılaştırmalıyız

Hamilelikte manda sütünün faydalarısaymakla bitmez,  kemik gelişiminde önemini bildiğimiz kalsiyum; diğer sütlerle kıyaslandığındamanda sütünde %58 daha fazladır.Vücudun çalışmasını sağlayan, sağlıklı beslenmenin temeli,protein;manda sütünde %40 daha fazladır.

En mühim farklardan biriise yağ oranı %7-8 olanmanda sütünün,yağ oranınındiğer sütlerden 2 katdahafazla olmasına rağmenkolestrolü sadece 3.14 mg’dır.

Kolestrolün diğer sütlere kıyasla daha düşük olmasımanda sütünün önemini arttıran bir niteliğidir.

E vitamini öncü maddesi Alfa tokoferolve peroksidaz aktivitesi 2 ile 4 kat arasında daha fazladır. Cilt sağlığı, göz sağlığı, hormonal denge için E vitamini çok önemlidir ve antioksidandır.

Manda sütüve süt ürünleri daha beyazdır. Karotenin A vitaminine dönüşümü daha hızlıdır ve bu sebeple rengi daha beyaziçerdiğiA vitamini daha yoğundur.

Sütte doğal olarak bulunan ; Demir, Kalsiyum , Fosformanda sütündedaha fazla olduğundan içindebulunan doğal koruyucular(immunogobulin, rakoferrin , lisoxim, laktopreoksidaz)iledaha uzun süre katkı maddesi olmadan korunur vesağlıklı besinlerde üstündür.

Hamile bir kadın için, en mühimi çocuğunun sağlıklı gelişimidir. Sulak yerde sürekli otlayarak sağlıkla büyüyen mandaların sütü hem çok lezzetli hem de besin değeri diğer sütlere kıyasla oldukça yüksektir.

Çocuğunu anne karnında sağlıkla büyütmek isteyen çoğu anne adayının tercihi bu sebeplerin hepsi ile birlikte elbette manda sütü olabilir.

Bir diğer önemli bilgi de diyetisyenlerden ; inek sütüne alerjik reaksiyon gösteren çocukların manda sütü içmesini öneriyorlar.

Manda Sütünden elde edilen ürünler:

Manda yoğurdu :

Manda sütünden yapılanmanda yoğurduyoğun b12 vitamini,magnezyum ve çinko içerir. Manda sütü mayalanıp manda yoğurdu olurken laktik asit (yararlı ) bakterilerinin ürettiği antibiyotik ve antimikrobiyaller ile bağışıklığı yükseltir.

Kanser ve kalp rahatsızlıklarını önleyici bir besin olduğu bilinen mandayoğurdu bazı vejetaryenler tarafından da tercihen tüketilir.

Manda peyniri

Manda sütünden elde edilen peynir ,çoğunlukla mozzarella peyniridir ve bir çok markette kolayca bulunabilir. İtalyan peyniridir ve geleneksel olarak üretilir. İçerdiği yüksek protein, yağ , fosfor ve kalsiyum ile gelişime katkısı çok yüksektir. Özellikle çocuk gelişiminde önemli bir besin kaynağıdır.

Tüm bu bilgilerin yanında , mandaların yetiştirilmesinde önem arz eden kriterler dolayısıyla , bir çok tüketicinin süt ürünleri üretiminde düşündükleri endüstriyel üretim hataları manda sütü elde  edilirken geçerli değildir.Sulak alanlarda uzun süre otlayarak yoğun süt sağlayan mandalar, ürettikleri sütün güçlü besin değerlerinin yanında manevi  olarak da manda  sütü tüketimini daha makul kılıyor.

Tüm bilgiler ışığında ,manda sütü ve süt ürünleri hamilelikte daha güvenli ve bir zehir çeşidi olan sömürme yoluyla elde edilen gıda yöntemlerinden uzak üretilen bir besin. 

Sadece toksik kimyasallar değil, toksik üretim, vahşet ve işkence de zehirlidir. Ruhumuz görünmediği gibi ruhumuzun zehirlenmesi de görünmez. Özellikle hamilelik gibi CAN VERDİĞİMİZ (iki anlamıyla da hem yeni bir canın doğması  hem de bir can dünyaya geririrken çekilen sancı)  bir süreçte tüm varlığımızla zehirlerden arınmaya gayret etmeliyiz. 

Bir bebeğin sağlıklı ve dengeli fiziksel gelişimi ebeveynler için birincil önem taşır. Sağlıklı beslenmek ve güçlü bir fizyolojiye sahip olmak anne ve bebek sağlığını korumak açısından çok önemlidir.Hamilelik hassas bir dönemdir,manda sütü sağlıklı bir besin olmakla birlikte bağışıklık güçlendiricidir ve hamilelik dönemi için anne bebek sağlığını yoğun bir biçimde destekler.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

N.söz Uçar<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF