Tüketim Çılgınlığından Kurtulup Daha Bilinçli Bir Tüketici Olabilmenin 3 Yöntemi

Çoğumuz alışveriş tutkusunun bizi etkilediğini kabul edecektir ancak ruhumuza o kadar işlemiş ki tıpkı bir içgüdü halini alıp bizi bırakmadığını görüyoruz3 dakika


Tüketici, iktisadi mal ve hizmetleri belirli bir bedel karşılığında satın alarak kullanan kişidir. Yapmış olduğumuz alışverişlerin ve satın alımların birçoğunu aitlik duygumuzu doyurma amacıyla yapmaktayız. Marka kıyafetler, televizyon, abur cuburlar ve arabalar, tüm bu ürünlerin müşteri profilleri bu ürünleri satan firmalar tarafından oluşturulmakta, örneğin İngiltere’de bir kişi yılda ortalama 30 kg ağırlığa denk gelen (5 adet çamaşır makinesini tam kapasite dolduracak kadar) kadar kıyafet satın almaktadır, bu kadar fazla kıyafet alımının en önemli nedenlerinden biri her yıl değişen moda trendleri.

Günümüzde tüketim malları üreten firmalar tüketim döngüsünde kalmamız için oldukça büyük miktarlarda paralar harcamakta, pazarlama ve reklam bütçeleri oldukça yüksektir, dahası birçok ürün planlı olarak eskiyecek ve bozulacak biçimde üretilmekte, tek kullanımlık plastik parçalar bunun en somut örneklerindendir, garanti süresi biter bitmez bozulan elektronik ürünler, güncelleme gelmeyen veya gelse bile performansı bilerek düşürülen suikaste kurban giden cep telefonları, tamiri yenisinden daha pahalıya mal olan ürünler ve sonsuza kadar giden iç karartıcı bir liste.

Eğer sizler de bu tüketim döngüsünü kırmak ve daha bilinçli birer tüketici olmak istiyorsanız aşağıda sizlere birbirinden güzel 3 önerimiz mevcut.

Anksiyete ile Mücadele Ederken Kendinizi İyi Hissetmenizi Sağlayabilecek Yöntemler adlı yazım için tıklayın…

1-) Daha İyi Bir Hayat Fikrinizi Gözden Geçirin

Daimi bir güncel kalma, yenilenmeyi kovalayıp duruyoruz bunu gerek telefonumuzu, kıyafetlerimizi gerekse arabamızı değiştirerek yapmaya çalışıyoruz. Kendi ihtiyaçlarımızı ve isteklerimizi dinlemek yerine anlık tatmine ulaşabilmek için bir şeyler satın alıyoruz, ki bu anlık tatmin için yapılan satın alımların ileride bir bağımlılığa dönüşüp kendimizden şüphe duymamızı ve kimlik kargaşası yaşamamıza neden olabilmektedir. 

Tüketicilik bizi kişilik satın alabileceğimizi düşündürten bir döngüye sokuyor, dahası,  dar bir dünya görüşüne sahip olmamıza neden oluyor, yapılan psikolojik çalışmalar toplu tüketimin hayatlarımızda sürekli doldurmaya çalıştığımız büyük ve büyümeye devam eden bir boşluk hissi oluşturduğunu göstermektedir.Dayatılan bu körlemesine bilinçsiz tüketim çılgınlığına rağmen buna direnebilecek bir disiplin ile bilince sahip olabilir ve paranızı kullanım ömrü daha uzun olan ürünleri satın almak için kullanabilirsiniz.

Anksiyete ile Mücadele Ederken Kendinizi İyi Hissetmenizi Sağlayabilecek Yöntemler adlı yazım için tıklayın...

2-) Tüketimi Azaltın, Geri Dönüştürün, Elinizdekileri Yeniden Kullanmaya Başlayın

Mümkün olduğunca tüketimi azaltmaya bakın, elinizdeki ürünleri geri dönüştürüp yeniden kullanmaya çalışın ne denli mucizeler gerçekleştiğini görünce kendiniz bile inanamayacaksınız. 

Hayattaki en önemli şey, satın aldığımız şeyler değildir, eğer neyin yeterli olup olmadığını fark edebilmeyi öğrenebilirsek hayatı başka bir açıdan takdir etmeyi ve değerlendirmeyi başarabilir, böylece mutlu olabilme kapasitemiz artar ve yaşadığımız gezegene ve kendimize verdiğimiz zararı azaltabiliriz.

3-) Daha Bilinçli Bir Tüketici Olmaya Çalışın

Kısa vadede tüketim alışkanlıklarınızı değiştirmekle işe başlayabilirsiniz. Her satın alınan ürünün kullanım ömrü aynı değildir, örneğin kaliteli bir kumaştan dikilmiş bir kıyafeti ileride çocuklarınıza bile giymesi için verebilirken ucuz, tek kullanımlık ürünler birkaç kullanımın ardından çöpe gitmektedir, mümkün olduğunca sürdürülebilirliğe önem veren firmalar ve markalardan alışveriş yapmaya çalışın.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Kaan Özcan<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF