Tarihimizin İlk Demokratik Seçimi: 1833 Bolu Muhtarlık Seçimleri

Seçimlerin bizde 1876'da ilan edilen I. Meşrutiyet ile başladığı sanılır ancak esasen daha eskiye dayanmakta. 1 dakika


Osmanlı Devleti padişahı ikinci Mahmud döneminde gerçekleşen ve türk tarihindeki ilk seçim kabul edilen 1833 senesi muhtarlık seçimleri hakkında...

Padişah ikinci Mahmud, Türk tarihindeki en zeki ve yenilikçi liderlerden biridir. Öyle ki gerçekleştirdiği yeniliklerden bazılarının günümüzde dahi faydasını görmekteyiz. İşte bu padişah döneminde binlerce yıllık tarihimizdeki bir ilk daha yaşanmış ve Bolu'da halkın katıldığı bir Muhtarlık seçimi yapılmıştır. Muhtar; kelime anlamı olarak da "seçilmiş" demektir.

Muhtarlık teşkilatını kuran padişah da ikinci Mahmud'un kendisidir.


Yeniçeri Ocağı'nı ortadan kaldıran padişah, mahallelerde nizamı sağlayabilmek, giriş çıkışları denetleyip İstanbul'a göçü engelleyebilmek adına 1829'da Üsküdar, Galata ve Eyüp'te ilk muhtarlıkları kurdurmuştur. lâkin bu muhtarlar seçimle değil; atamayla görevlendirilmişlerdir. Daha sonra ise Kastamonu vilâyetinin Taşköprü semtinde âyan olan Hacı Ömer, halka kötü davranınca ortadan kaldırılmış ve ilk taşra muhtarlığı burada kurulmuştur. esasen bu ayanlar da devletin başına beladır ve Türk tarihindeki ilk anayasal belge kabul edilen Sened-i İttifak da yine ikinci Mahmud döneminde, 1808'de devlet ile ayanlar arasında gerçekleştirilmiş bir antlaşmadır. Ayrıca osmanlı tarihinde işkenceyi yasaklayan ilk belgedir.


Evet, ikinci Mahmud zeki bir yöneticidir demiştik. Taşköprü'deki âyanın yerine İstanbul'daki gibi muhtarlar getirilmiş ve kısa sürede çoğu vilayette âyanlar görevden uzaklaştırılarak muhtarlık sistemi yerleştirilmiştir.

Yine bu tarihte ahâlînin katılımıyla yani atamayla değil seçimle yetkilendirilen ilk muhtar ise Bolu'nun merkezinde göreve başlamıştır.

Bu ilk olmuş daha sonraki yıllarda Vilayet Nizamnâmesine göre her köy kendi muhtarını bir yıllığına seçebilme hakkına sahip olmuştur. 18 yaşını doldurmuş erkekler isterlerse devlete yıllık en az 50 kuruş vergi vermek koşuluyla bu seçimlere katılabilmişlerdir.


Bu fotoğraf tarihimizdeki ilk seçimin, Bolu muhtarlık seçimlerinin belgesidir.

Bu fotoğraf ise Aydın vilâyetinin Sarıkemer köyü'nde gerçekleştirilen muhtarlık seçimlerinin sonucunu gösteren bir mazbataya aittir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Oğuzhan Yıldırım<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF