Plaza Dili 101

5 dakika


  Bugün saat 10.00’da set ettiğimiz meetingde çok önemli konuları discuss edip bir brain strom oluşturup maksimal fayda oluşturacağız. 

  Yukarda yazılı paragrafta birşey anlamadıysanız korkmayın. Sizde bizim gibi halktansınız. Çünkü bu dili anlamak için plaza da çalışmanız gerekmekte.

  Aslında bu dili plaza dili diyerek plaza ve iş hayatına da indirgememizde yanlış bir yaklaşım olacaktır. Günlük hayatta da benzer şekilde anlamsız bozulmuş yabancı kelimeler ile benliğini kaybetmiş bir Türkçe kullanılmakta. Özellikle gençler arasındaki bir başka sorun ise dilin aşırı argoya kayması. 

  Onun için bu dile aslında uydurukça da diyebiliriz. Tabii olarak dil ve edebiyatta canlı bir organizma farklı dil ve kültürlerden etkilenmesi çok doğal ama bu dilbilgisi kurallarından bağımsız kök bir yabancı kelimenin alınıp Türkçe anlamı yerine monte edilmesi ile olmaz. 

  Uydurukça dediğimiz dilin temeli her hangi bir dil bilgisi ve imla kuralı olmadan konuşma esasına dayalı tabii buna birde yabancı kelimeleri Türkçe anlamları yerine koydun mu tamamdır. Sizde bu dili konuşmaya başlarsınız. Ama en önemli detay marka bir kahve firmasının ürününde elinizde gezdirdinizmi evriminizi tamamlamış olursunuz. 

  Günümüzde bazı yerli firmalar da uydurukça dili ve edebiyatına karşı bir savaş başlamış durumda bu tarz konuşmaları yapanlara konuştuğu yabancı kelime kadar para cezası verilip toplanan paralar ile okullara sözlük ve kitap desteği verilmekte. 

 Benim şahsi fikrim bu tarz yaptırımların artması çünkü dil ne kadar bozulma meydana gelirse toplumda da o kadar bozulma meydana geliyor ve bizde ah nerede o eski günler diye konuşmalara devam ediyoruz.

  Özellikle bu yazıyı okuyan okuyucularına kendileri ve çevrelerinde bu farkındalığı oluşturmaları çok önemli… 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Oktay Evrensel<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF