Pandemi Belirsizliği Neden Bu Kadar Korkunç ve Şu An Başa Çıkmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

"Pandemi belirsizliği nasıl ve neden olur, pandemi sırasında belirsizlikle nasıl başa çıkabiliriz?" sorularının cevapları için işte detaylar...11 dakika


Salgın devam ediyor ve eğer zihinsel sağlığınız göçüyormuş gibi hissediyorsanız, yalnız değilsiniz: Stres, depresyon ve anksiyete şu anda artıyor. Akıl sağlığı açısından bakılması en zor şeylerden biri, şu anda uğraştığımız belirsizlik miktarıdır. Dünya bundan bir yıl sonra, hatta birkaç ay sonra nasıl görünecek? Söylemesi zor ve bu korkutucu. Bu kadar çok şeyin kontrolünü kaybettiğinizde endişeli hissetmeniz normaldir ve bununla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız da normaldir. Hiçbirimiz daha önce böyle bir şey yaşamadık. Hepimiz biraz kaybolduk, ancak bu bilinmeyenlerin tümü ile başa çıkmanın yollarını bulamayacağımız anlamına gelmez.

Pandemi Belirsizliği Nasıl ve Neden Olur?

Eleanor Health'in tıbbi direktörü FAAFP, MD, MPH, MD Steve North, "Uzayan belirsizlik özellikle zordur çünkü çoğumuz için bölümlere ayrılamaz" dedi. "Tuvalet kağıdı bulabilecek miyim?"den hayatımızın birçok yönüyle ilgili belirsizlikle karşı karşıyayız. 'Wisconsin'de ailemi tekrar ne zaman görebilirim?', 'Bu ne zaman bitecek?' 

Hayatımızın küçük veya kişisel yönleri bile artık kontrolümüzde değil gibi geliyor. Dr. North, "Günlük, haftalık ve aylık olayları tahmin edip planlayabilmek hayatlarımızı düzenlememize yardımcı oluyor" dedi. "Bir gezi planlamaktan veya önümüzdeki Perşembe günü arkadaşlarla bir sinemaya gideceğimizi bilerek keyif alıyoruz."

Ayrıca Washington Post'a verdiği bir röportajda Georgetown Üniversitesi'nde klinik psikolog ve yardımcı profesör Jelena Kecmanoviç, "Belirsizlik, endişe ve korku için verimli bir zemindir. Çünkü ne olacağını bilmiyorsunuz" dedi. Belirsizlik esasen kaygıya kapı açar çünkü beyniniz bilinmeyeni en kötü senaryolarla doldurur. Ve büyük bir planlamacıysanız, gerginliği çoğundan daha fazla hissediyor olabilirsiniz. San Diego Eyalet Üniversitesi'nde bir iş sağlığı psikoloğu olan Lacie Barber, Post makalesinde "Kontrol edilemeyen bir durum üzerinde kontrol sağlamaya çalışmak sizi daha da stresli hissettirebilir" dedi.

Dr. North, Telgiraf'a her şeyin zihinsel sağlık sorunlarıyla sonuçlanabileceğini söyledi. "Azalmış bir kontrol duygusu ve kontrolü yeniden kazanmanın yollarını bulamama, kesinlikle artan depresyon ve anksiyete semptomlarına yol açabilir" dedi. Bunlar da, içmek veya sigara içmek gibi sağlıksız başa çıkma mekanizmalarına yol açarak sorunu daha da kötüleştirebilir.

Pandemi Sırasında Belirsizlikle Nasıl Başa Çıkılır?

Bilinmeyenle mücadele ediyorsanız, Dr. North önce sevdiklerinize ulaşmanızı tavsiye etti. "İlk adım genellikle ailenize ve arkadaşlarınıza haber vermektir," diye açıkladı. "Yaşadıklarınız normaldir." Başkalarının da aynı şeyden geçtiğini bilmek ve bunu konuşmak, başlamak için basit ve yararlıdır.

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde psikoloji ve koruyucu tıp profesörü olan Beth Meyerowitz, Post'a verdiği demeçte, belirsizliğinizi ve korkunuzu ayrı parçalara ayırmaya da yardımcı olabilir. "Pandemi ile en iyi nasıl başa çıkılacağını anlamak gerçekten zor" diye açıkladı. Sağlığınız veya ailenizin korkusu, bir iş kaybetme veya bulma endişeleri veya evde kalma emirleri hakkında endişeler olsun, hangi özel şeylerin sizi endişelendirdiğini öğrenin. Bu sorunları tek tek ele almak ve onlarla başa çıkmak, büyük, ulaşılmaz bir bütün olarak görülmekten daha kolaydır.

Kaygınızı ve belirsizliğinizi hafifletmek için hemen şimdi yapabileceğiniz eyleme geçirilebilir bir şey arıyorsanız, Dr. North son birkaç ipucu verdi: sosyal medyaya ve haberlere ara verin, daha fazla fiziksel aktivite yapın ve kendinize ait küçük işler bulun "bahçeyi ayıklamak, resim yapmak, akşam yemeğinde yeni bir yemek pişirmek" gibi şeyleri başarabilir diye önerdi. Bir terapistle konuşmak da faydalı olabilir .

Belirsizlik etrafında anksiyete ile başa çıkmak, özellikle de şu anda hissettiği kadar kapsamlı olduğunda, asla kolay değildir. Kendinizi bunalmış bulduğunuzda, derin bir nefes alın ve her zaman kontrol edebileceğiniz bir şey olduğunu unutmayın: tepki verme ve ileriye doğru hareket etme şekliniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Hüner Biber<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF