Müjde! Aşk Nedir Öğrendin!

9 dakika


Müjde! Aşk Nedir Öğrendin!


Diğer ‘Edebiyat‘ içeriklerine ulaşmak için tıklayın.


Aşk nedir? İşte binlerce yıldır süre gelen dünya hayatında insanların varlık kavramını ispatlamak için ortaya koyduğu temel içgüdü “sevgi”dir. Peki bu süreçte tam olarak sevgi yerine “Aşk” nasıl insanların hayatına bir anda girdi?

Bilime göre aşık olduğumuz insana yoğun duygular beslememizin sebebi ya bize çok yakın bir karakter olması ya da bize tamamen zıt bir karakter olmasıdır.

Özellikle ilk görüşte aşk dediğimiz olayda ise işler biraz farklı. Erkekler kadınlara nazaran daha fazla aşık olur. Bunun sebebi de tamamen üreme ve soyunu devam ettirebilme içgüdüsü. Kadınlarda ise daha az aşık olma belirtisinin sebebi , iyi genlere sahip , güçlü ve başarılı bir erkeğin soyunu devam ettirme isteği.

İlk görüşte aşkta kadınlar öncellikle erkeğin ; duruşuna dikkat ediyor. Buradaki duruştan kastım ; vücut orantısı ve özgüven. Simetrik bir erkek vücudu tamamen idealliği yansıttığı için , yakışıklı erkek kavramı ortaya çıkmıştır. Yakışıklı erkek aslında tam olarak simetrik erkektir. 

Klasikleşmiş bir algı vardır , kadınlar hep kötü adamlara aşık olur diye. İşte bunun bilimsel olarak ispatıda budur aslında. Yani hem tamamen zıt karakter hem de simetrik vücut yapısı. Bir kadının bağlanması için yeterli iki seçenek. Fakat yapılan farklı bir araştırmada kadınların ilk izlenimden sonra kesinlikle zekaya odaklandığını ortaya koyuyor. Simetrik bir vücudunuz var fakat sabit fikirli biriyseniz bir kadın karşısında çok az şansınız var demektir. Bakımlı olmanız da bir diğer husus. Harward Üniversitenin araştırmasına göre zeki bir erkekseniz ona göre davranmalısınız. Yani zeki bir erkek , para kazanmayı , bakımlı olmayı , konuşmayı , spor yapmayı vb. şeyleri akıl edebiliecek kıvamda olmalı. 

Erkeklerde ilk görüşte aşk sayısının fazla olması ise aslıda düşündüğünüz gibi değil. Erkelerin kadında ilk baktığı varyasyon , saç ve eller. Bununda bilimsel bir sebebi var elbette. Kadında ellerin küçüklüğü erkeğe içgüdüsel olarak şu mesajı veriyor ; “Senden güçsüz ve kontrol edilebilir”. Burada aslında kötü bir algılama yapılmaması lazım , biz erkekler gururumuzun okşanmasından çok memnun oluruz. Erkek bu sebeple kendi kendini düşünceleriyle ve hayalleriyle tatmin edebiliyor. Saçlara bakma sebebi ise farklılık arama yönelimidir. Bu sebeple kıvırcık saçlı kadınların daha fazla ilgi çektiği araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır.

Şimdi buraya kadar aşkın bilimsel taraflarından bahsettik.

Peki duygusal aşk nedir? Bana kalırsa gerçek aşk.

Aşk , yukarıda bahsettiğim bilimsel olayları boşverip , birini sadece “o” olduğu için sevmektedir. 

Sevmek güzel şeydir , ilk görüşte değil , her görüşte aşık olabilmek için sadece tüm benliğinizle ona güvenin.

Güvenilir olun , partnerinize asla yalan söylemeyin , kıskançlıkla takıntıyı karıştırmayın , kadınlara saygı duyun , erkeklere sadık olun gibi binlerce tavsiye duymuşsunuzdur.

Siz siz olun , değişmeyin ve değiştirmeyin. 

Hiç bir gerçeği yansıtmayan burçları okuyup partnerinize surat asmayın. Her insan özeldir , özel olduğunuzu bilin ve özel hissettirin.

Ona aşık mısın? diye sorduklarında “Evet” diyecek kadar cesur olun.

İlk adımı erkek atar zırvalığından da kurtulun. Birine aşıksanız şimdi onu arayıp seni seviyorum diyin. Bir erkeğe açılmak sizi düşük bir kadın yapmaz. Hatta cesaretiniz en sağlam ilişkinin temellini atmış bile olabilir. 

Sevgi ile olun..


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Fırat Ağgez<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF