Kamp Hayatına Giriş 101

1 dakika


Yemyeşil ormanlar, sonsuz yıldızlar ve serin sular sana mutluluğu çağrıştırıyorsa kamp yapmak tam sana göre! 

Kamp mevsimlerinin en renklisi olan yaz da kapıdaysa, hayalini kurduğun o tatile artık sayılı günler kaldı demektir! Eğer daha önce hiç kamp yapmamışsan ama ne gibi durumlarla karşılacağını bilmiyorsan, bu yazı seni oldukça aydınlatacaktır. Zira kamp yapmayı yalnızca çadırda uyuyup uyanmak zannediyorsan, bu yolculuk hoşlanmayacağın sürprizlerle dolu olabilir. 

1. Tek Başına Kamp Yapmanın Zorlukları

Eğer daha önce herhangi bir kamp tecrüben yoksa ve tek başına yola çıkmaya karar verdiysen bir kez daha düşünmeni tavsiye ederiz. Doğanın içinde olmak, eşsiz sesleri duyarak dinlenmek kulağa hoş gelse de, doğanın zorluklarına karşı hazırlıklı değilsen bu güzelliklerin tadını çıkarmak imkansıza dönüşür. Tecrübeli bir kamp arkadaşı ile birlikte; çadırı nereye ve nasıl kuracağını, ateş yakarken kontrol altında tutabileceğini, yön bulmayı ve hangi ekipmanları/gereçleri yanına alman gerektiğini öğrenebilir, sonraki seyahatinde hazırlıklı olabilirsin.

2. İşine Yaramayacak Malzemelerle Dolu Bir Çanta ile Dolaşmak

Sırt çantanı ve çadırını alıp az bir süre yürümek zorlu olmayabilir fakat sırt çanta gereksiz eşyalarla onlarca kilometre yürümek, özellikle sıcak günlerde, kamp alanına ulaşmadan vazgeçmenize neden olur. Eğer uzun yollar yürüyecekseniz, çantanızda veya elinizde yalnızca işinize yaracak eşyaları taşımanızı öneririz. Kocaman ortopedik bir yastık veya çok fazla kıyafet seçeneği ile dolu sırt çantası sıcak günlerde dostunuz olmayacaktır. Bu yüzden çantanızda yalnızca işinizi görecek eşyaları taşımanız, tüm seyahatinizi kolaylaştıracaktır.

3. İhtiyaç Listesi Yapmadan Yola Çıkmak

Sorunsuz bir kamp deneyimi için, her türlü ihtiyacınız için yanınızda bulundurmanız gereken malzemeleri listelemeniz önemlidir. Örneğin, yürüyüş yaparken düşebilir ve yaranızın iltihap kapmaması için yanınızda ilk yardım çantasının bulunması tatilinizi rahatlıkla tamamlamanızı sağlar veya soğuk içecek depolayacağınız bir soğutucunuzun olması sıcak günlerde sizi oldukça rahatlatacaktır. Bu yüzden yola çıkmadan önce, ihtiyacınız olabilecek tüm malzemeleri bir liste haline getirmeyi unutmayın.

4. Tesis Olmayan Yerde Kamp Yapmak

İlk defa kamp yapacaksanız, tesisi olmayan ve doğanın içinde bir yerde kamp yapmak zorlayıcı olabilir. Yiyecek ve içecek stoğunuz azaldığında kafe veya restoran içinden satın alabilme, her gün temiz su ile duş alabilme, herhangi bir sağlık durumunda tesisin hekiminden hizmet alabilme kamp hayatının başlangıcında tesis içinde kamp yapmanın avantajları arasında yer almaktadır.

5. Doğadaki Farklı Canlı Çeşitliliğini Kabullenmeme

Doğa denilince akla yalnızca temiz hava, tertemiz deniz veya oksijen dolu ormanlar geliyorsa yanıldığınızı belirtmek isteriz. Doğada kamp yaparken bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak; yüzlerce arıyı, binlerce çalışkan karıncayı, yılan ve kertenkele gibi sürüngenleri, zehirli deniz canlıları veya dağdan inecek yaban domuzlarını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Unutmayın ki, bu dünyanın gerçek sahipleri olan canlıların yaşam alanlarına saygı duymamız gerekir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Özgecan Paker<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF