Goffman ‘ın Günlük Yaşamda Benliğin Sunumu Üzerine

Eğer olduğumuzdan daha iyi gibi görünmeye hiç çalışmasaydık, nasıl gelişebilir ya da “kendimizi dıştan içe doğru eğitebilirdik?''6 dakika


Goffman ‘ın Günlük Yaşamda Benliğin Sunumu adlı eseri kişilerin gündelik hayatta kendisini nasıl sergilediği ve kişinin günlük hayatta takındığı maskeler ve diğer insanlarla etkileşimi üzerine bir incelemedir. Goffman’a göre İnsanlar, bulundukları ortama yeni birisi girdiği zaman genelde ya o kişi hakkında bilgiedinme ya da halihazırda sahip oldukları bilgileri kullanma çabası içine girerler. En merak edilenler o kişinin genel toplumsal ve iktisadi durumu, kendini nasıl gördüğü, çevresine karşıtakındığı tavır, işinde usta olup olmadığı ve güvenilir olup olmadığı gibi konulardır. Bu bilgilerin bir kısmı sırf iş olsun diye toplanmış gibi görünse de genelde bu merakın gayet pratik nedenleri vardır. Söz konusu kişi hakkındaki bu bilgiler gözlemcilerin kendilerinden ne beklendiği ve kendilerinin karşılarındaki insandan ne bekleyebilecekleri üzerine bir önbilgisağlayarak durumun tanımını yapmalarına olanak verir. Bu şekilde bilgilenmek söz konusu kişiden istenen tepkilerin en iyi nasıl alınabileceğinin görülebilmesi açısından yararlıdır.Bu bağlamda yazar insan yaşamını bir tiyatro sahnesine benzetir yapılan bu gözlemlerle ilişkili olarak davranışlarını uyarlar.Kişinin kendini ifade etmesi verdiği izlenim ve yaydığı izlenim şeklinde iki türdedir.İlki bildiğimiz sözlü iletişimdir ikincisi ise diğer kişilerin yapılan eylemlerden elde ettiği verilerle oluşturulan izlenimdir.

Kişi aldatma ve rol yapma yollarıyla yanlış bilgi de verebilir.Etkileşimin devam etmesi için kişi aldatmak,başından savmak,akıl karıştırmak,yanlış yönlendirmek davranışlarını sergiler.Performans ise kişinin herhangi birini etkilemek maksadıyla yapılan etkinliklerdir.Kişi oynadığı role ne kadar inanırsa o kadar içten olur.Yazar kişi sözcüğünün ilk anlamlarından birinin maske olduğunu ve bunun tarihsel bir tesadüf olarak değerlendirilemeyeceğini ileri sürer.Bir diğer kavram ise vitrin şöyle ki performans sırasında kişi tarafından kasıtlı ya da kasıtsız kullanılan ifade donanımlıdır.Kişisel vitrinin parçaları yaş,ırk,cinsiyet,boy,görünüs,duruş şekli,yüz ifadesi,vücut şekli vb. oluşturur.Dramatik canlandırma kişinin yaptığı davranışı rolüne uygun şekilde hazırlanması ve oynaması demektir.Performansın sunulduğu toplumun anlayışına ve beklentilerine uyması için toplumsallaştırılması yani yazarın deyimiyle idealize edilmesi eğilimini değinmiştir.Yazar insanların davranışları ve tutumları üzerine önemli bir esere imza atmış.İnsanların anlamsız görünen eylemlerinin altında performanslarında kullandıkları maskeleri bulabileceğimizi düşünebiliriz.Kişilere ve ortama göre farklılaşan insan rollerine ayrıca ışık tutmuştur.

Proleter Direniş Paris Komünü adlı yazım için tıklayın…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Ekrem Çıbıkcı<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF