Eski Fotoğraflarda İnsanlar Neden Hiç Gülümsemiyor?

Günümüzün bol gülümsemeli fotoğraflarının aksine, fotoğrafın yeni olduğu eski zamanlarda insanların neredeyse hiç gülümsemediğini görüyoruz. Peki neden?1 dakika


Eski fotoğraflara baktığımız zaman genellikle donuk bir ifade ile bakan insanlar görürüz. Yani eskiden insanlar fotoğraf çektirirken gülümsemiyordu. Ama şimdi ise tam tersi, herkes fotoğraf çekerken gülümsüyor. Bunun çok ilginç nedenleri var.

1. Eski fotoğraf teknolojisinde pozlama uzun sürüyordu. O yüzden insanların sürekli gülümsemeleri rahatsızlık verici olurdu.

2. Fotoğraf çektirmek çok pahalı idi.

Çektirebilenler ise, hayatlarında bu şansı sadece bir defa yakalıyordu. O yüzden bu anı ciddi ve vakur olarak ölümsüzleştirmek istemişler.


3. Fotoğraf sanatı, resim sanatından etkilendiği için, Bir insanın donmuş haldeki sunumu olarak görülüyordu.

Ölü fotoğrafçılığı bir zamanlar yaygındı. Uzun pozlama esnasında ölüler tamamıyla hareketsiz oldukları için net, sağ insanlar ise az da olsa hareket ettiklerinden dolayı bu fotoğraflarda bulanık çıkmıştır.


4. Geçmiş yüzyıllarda gülümsemek, şimdiki anlamından farklı olarak fakirlik, delilik, basitlik ve sarhoşluk göstergesi idi.

Hatta aslında komik bir insan olan Mark TWAİN  çektirdiği fotoğraflarda ciddi bir yüz ifadesi takınmıştır ve Sacramento Daily Union'a yazdığı bir mektupta, fotoğraf önemli bir belge olduğunu ve sonsuza kadar aptalca bir gülümseme ile sabit kalmak istemediğini iletmiştir.

Günümüzde ise gülümsemek mutluluk ve refah ile eşleştirilmektedir. ayrıca artık fotoğraf çok ucuz ve yaygın, insanlar her halini çekinmeden kayıt edebilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Oğuzhan Yıldırım<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF