Engel tanımayan yıldızlar!

Muhammed Emin Yıldırım, Engel tanımayan Sahabiler11 dakika


Merhaba bu yazıyı yazmama vesile olan okuyucular ve telgirafin teknik ekibi,

Telgiraf ekibindeki bazı arkadaşlarımın engelliler üzerinde çalışma yapmasını ve buna beni davet etmesi heyecanlamama ve mutlu olmama sebeb oldu. Her alanda gençlerin topluma fayda sağlayabilecek çalışmalar yapması gerekir. Böyle meselelerde dert eden gençlerin varlığı gelecege dair bize ümit ve şevk veriyor. Yaptığımız bu çalışma daha güzel noktalara varsın,  model olsun, insanlığın başarısı olabilecek daha güzel çalışmalara da zemin hazırlasın.

Engel tanımayan insanlar denince aklınıza ne geliyor? Günümüz dünyasında binlerce örnek gösterebiliriz; elleri olmayan ressam, ayakları olmayan basketbolcu, kulağı duymayan müzisyen, kolları olmayan yüzücü, gözleri görmeyen vali…  Evet evet doğru duydunuz! Ama tek fark bu kişinin günümüzde yaşamıyor olması. Geçmişte yaşamış ancak kıyamete kadar insanlığa örnek olacak bir aynadan bahsediyorum..

İsmi Abdullah ıbnı Ümmü Mektum (r.a) Anadan doğma gözleri olmayan bir sahabe efendimiz.

Yazının başlığından da anlaşıldığı gibi engelli bireylerin toplum içinde yaşadığı bazı sorunlar ve bu sorunlara karşı toplum olarak bizim sorumluluklarımız. Biz Müslüman toplumundayiz. Böyle bir imtihani olan aile ve kardeşlerimize karşı sorumluluklarımiz var bu sorun ve sorumluluklarımıza dair  Islam Peygamberi (sav) ve ashabi hayatlarından bir kaç örnek vereceğim.

İslam Peygamberi (sav) Medine’den ayrıldıgında tam 13 kez Medine’de vali olarak görme engelli olan Ümmü Mektumu bırakıyor. Gelin günümüze bakalım. Türkiye’de 81 ilimiz bulunuyor. Hangi ilimizde bir valimiz engelli ?
923 ilçemizden hangisinde kaymakam görme engelli ? Avrupa’da durum ne şekilde?

Abese suresindeki ilk ayet ile Allah, Ummu Mektum r.a üzerinden Peygamberi (sav) uyararak bizi görme engellilere karşı nasıl davranmanız gerektiğini öğretiyor.
Hatta bir keresinde Ümmü Mektum (r.a) Efendimize gelip izin istiyor ; evim mescide uzak olduğu için gidip gelmekte zorlanıyorum.Ben evimin yanına mescidi yapsam ve orada imam olup cemaatle namaz kılsam da Medine’ye gelmesem olur mu? Efendimiz bu isteğine karsı hayır cevabını veriyor. Peki neden? bununla  bize su mesaji iletiyor.Engelli kardeşlerimizi toplumdan tecrit etme gibi hakkımız yok. Onlar toplumun içerisinde olacak. Onlar bize ders, biz onlara ders olacağız. Bu hukukun olabilmesi için onları toplumun içerisinde bulundurarak karşılıklı yardımlaşma adına  adımlar atmalıyız.

Engel tanımayan başka bir yıldız ise;  sonradan görme engelli olan Peygamber’in (sav) amcasının oğlu Adbullah ibni Abbas (r.a)dır. İslam tarihinde hangi ilmi ele alırsanız alın, hangi kitabı okursanız okuyun, siyer, hadis, tefsir, kıraat ilimlerini onun adıyla okuyacaksınız. Gözlerini kaybetmiş ama bu yazar olmasına engel degil.

Pekı engellililigi kendi üzerinden yaşayan kardeşlerimiz meseleyi nasıl ele almalı? 5 madde ile onlara ışık tutacağım
1- Engellilik nimettir.
2- Engellilik berekettir.
3- Engellilik mertebedir.
4- Engellilik kefarettir
5- Engellilik cennettir.
Buna delil olarak İslam Peygamberinin hadisıni göstereceğim :
“Kul Allahın kendisi için takdir ettiği dereceye ameli ile ulaşamazsa canına, malına veya evladına musibet veririz. Ona sabretme gücü ihsan eder böylece onu Allah’ın kendisi için takdir ettiği mertebeye ulaştırır. “

Engelli bir insana anne ve baba olan kişilere ise;

İmtihanı, mükafatının büyüklüğünun sebebidir.
İmtihanın ağırlığı, Allah katında değerli olduğunun işaretidir.
Eğer seni seçmişse, niye ben diye isyan etme senin seçilmen ayrıcalığının sebebi, değerini büyük olduğunun işaretidir.
İmtihanın ağırlığını taşıyabilecek saglamlığının olduğunu ve bunun sana verildiğinin göstergesidir.
Sürekli seni Allah’a yakınlastıracak en önemli vesiledir.

Toplum olarak etrafımızda böyle kardeşlerimize karşı sorumluluklarımız ise;Acıma, gerektiği yerde yardım etmeyi unutma. Acınmaya ihtiyacı olmadığını bil.
Her an o durumda kendinin de olabileceğini unutma ve kınama.
Türkiye’de 12,5 milyon var. Engellilerin %60’ı sonradan engelli olmuştur.
Onlara karşı nasıl yardım edebilirim diye ısdırabını duy ve bu husustaki sorumluluklarını al.
Saygılı ol, canlı bir ayet ile karşı karşıya olduğunu unutma.
Abartma, aşırıya kapı açma, normal davranmayı unutma.

Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Çevrenizde engelli birey elbette vardır yoksa bile çevresinde olan insanlar vardir. Bu yazıya ulaşması için paylaşarak önce bireylerin ardından toplumun bilinçlenmesine vesile olabilirsiniz. Çünkü iyilik (b)ulaşıcıdır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

mert çakır<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF