Dünyalı (The man of Earth) Film Analizi

"Aslında insan vücudu yaklaşık 190 yıl yaşayabilecek şekilde yapılanmıştır. Ama birçoğumuz kendimizi yavaş yavaş zehirleriz."4 dakika


Milyonlarca sene yaşasaydınız hala “ahlaklı” bir hayat mı sürdürürdünüz? İlk icatları, ilk şehirleşmeyi, buzların ilk eridiği zamanı, ilk sanat kavramını ve benzeri birçok yenileşmeyi görseydiniz şu anki yüzyılda neler hissederdiniz? İnsanlar sizin yaşlanmadığınızı ve hatta ölmediğinizi anladığında nasıl bir reaksiyon göstermeniz gerekir?

Sizin için her şeyin belirsiz olduğunu anlatan bir insan çıksaydı, size doğru olanın öğretildiği bir toplumda, yeni bir bilgi ve yeni bir arayış sizin tüm zihninizi yıkmanıza sebep olur. Peki her şeyden önemlisi evrenin belirsizlik üzerine kurulduğunu söyleyebilir miyiz? 

İnsanların körü körüne inandığı ve bağlandığı şeylerin bir anda yıkıma uğraması, yeni bir bakış açısının oluşmasını bu filmde çok net görmekteyiz. Filmin en önemli kavramı ise gerçeklik kavramıdır. Gerçek dediğimiz kavram, “bugüne kadar” gerçek olan kavramlardır fakat bu filmde gerçeklik belirsizlik üzerine kurulmuştur. 

14.000 sene yaşayan karakterimiz John Oldman,  bir üniversitede tarih profesörüdür. 10 sene aynı yerde kaldıktan sonra artık kalamayacağını kabul etmiştir çünkü artık yaşlanmadığını insanlar fark etmiştir. Bu kadar sene “ahlak” kavramını yaşatmaya çalışmıştır. John Oldman bütün her şeyi anlatmaya başlayınca tartışma, merak duygusu yüksek fakat bir o kadar da içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar. Beraberinde de bizi etkileyen bir film ortaya çıkar. 

“John’un hikayesini kanıtlaması için tüm dünyada kesinlikle hiçbir yol yoktur. Tıpkı onu çürütmemizin bir yolu olmadığı gibi. Ne kadar aşırı olduğunu düşünürsek düşünelim, bazılarımız ne kadar eğitimli olduğumuzu düşünürsek düşünelim, kesinlikle çürütmenin bir yolu yok! Arkadaşım ya bir mağara adamı ya da bir yalancı.” 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Aleyna Kaba<span class="bp-verified-badge"></span>

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Müthiş bir filmdir. Unuttuğum kültlerim arasında! Teşekkürler hatırlattığınız için! En koşa zamanda teker izlemek istiyorum! Çocukları ve aşkları ve “nasıl doğduğunu bilmemek “ konusu çok etkili sahneler arasında. Çok dikkatle izlenilmesini tavsiye ederim.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF