COVID-19’UN KAYBETTİRDİKLERİ YANINDA KAZANDIRDIĞI 2 ÖNEMLİ KAVRAM: AİLE, DOĞA

5 dakika


Dünya’yı etkisi altına alan ve ülkemizde yaklaşık 2 aya aşkın süredir görülen koronavirüs (covid-19) bizleri evlerimizde kalmaya ve hayata dair olan tüm plan ve programlarımızı, hayallerimizi ertelememize mecbur tuttu. Herkes bunu haklı olarak en kötüye ve en karamsar noktaya dahi vursa bile bu virüsün bizlere öğrettiği ve tedavisi bulunup etkisini yitirdikten sonra ders alacağımız birçok nokta meydana geldi. Bunlardan yalnız ikisini ele alacak olursak:

1. DOĞA İLE BARIŞ HALİNDE YAŞAMAK

Biz insanoğlu doğanın bizim bir düşmanımız olduğunu zannedip onu dört bir koldan alt etmek istercesine zalimce yok etmek istesek de, hayvanlara zarar versek de, en sonunda doğayla asla savaş halinde olmamamız gerektiğini ve ona önceki yaşantımızdan daha fazla ilgi gösterip daha fazla koruyacağımızı anlamış olduk.

AİLE HER ŞEY DEMEKTİR

Aile kavramı belki de değerini en net anladığımız zamanlardan birini yaşıyor. Çağın süregelen değişikliklerinden etkilenen toplumumuz elinde olan veya olmayan sebeplerden dolayı ailenin önemini bir bakıma yitirmişti. İnsanlar sürekli geçmişteki yaşanılan samimi ve sıcak aile ilişkilerini anımsar ve özler hale gelmişti. 

Şimdi bakıldığında insanlar bu musibet sebebiyle birbirlerine olan aidiyet ve aile hayatını yeniden kavrıyor, birbirlerine olan bu uzaklığı, özlemi farkediyor, ve her şeyin dışarda gezip tozmak, yemek içmek olmadığından ziyade, aile ile geçirilen vaktin ne kadar kıymetli olduğunu da anlamış oluyorlar.

Sonuç olarak bu virüsün hayatımıza yeniden kazandırdığı iki kavramı, bu kavramlara saygıyı, sevgiyi, yeniden anlamış olduk ve virüsten sonra ki hayatımızda da bu kavramların bizler için ne kadar önemli olabileceğini kavradık. Ne demişler: BİN NASİHATTEN BİR MUSİBET YEĞDİR…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Anıl Pakoğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

14 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba Anıl,
    Yazını okumak beni çok duygulandırdı ve gururlandırdı. Bir öğretmenin en güçlü silahı kalemidir. Ve bunu çok iyi kullanmaya başlamışsın. Tebrik ederim.

  2. Ilk yazın…çok beğendim başarılı olacağını hep biliyordum bu yolda emin adımlarla yürümen dilegiyle başarılar

  3. İlk yazını tebrik eder başarılarının devamını dilerim çok doğru ve güzel bir bakış açısı…

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF