Çin Uzay Aracı Chang’e-5 Ay Örneklerini Teslim Etti

Çin uzay aracı Chang'e-5 beklenen ay örneklerini dünyaya getirdi.Çin Bilim Akademisi (CAS) Başkanı Hou Jianguo’ya teslim etti.3 dakika


Çin Uzay Aracı Chang’e-5 Ay Örneklerini Teslim Etti

Çin uzay aracı Chang’e-5 beklenen ay örneklerini dünyaya getirdi.Çin Bilim Akademisi (CAS) Başkanı Hou Jianguo’ya teslim etti.


Beştepe’de Irak Başbakanı Kazımi’nin Onuruna Verilen Yemeğin Görüntüleri Ortaya Çıktı…SKANDAL ! adlı yazım için tıklayın…

Diğer ‘Dünya‘ içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


40 yıl aradan sonra dünyaya ilk yeni ay örnekleri geldi. Çin uzay aracı Chang’e-5’in yaptığı keşif programında ilk ay örnekleri Çin Bilim Akademisi (CAS) Başkanı Hou Jianguo’ya teslim edildi.

Çin Ay Keşif Programı çerçevesinde 23 Kasım’da uzaya fırlatılmıştı. Chang’e-5 dünyaya geri döndü. Dünyaya dönmesi ardından düzenlenen törende Çin Ulusal Uzay Dairesi (CNSA) Başkanı Zhang Kejian, Chang’e-5’in elde ettiği Ay yüzeyi örneklerini Çin Bilim Akademisi (CAS) Başkanı Hou Jianguo’ya teslim etti.CNSA yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Çin’in Chang’e-5 sondasının Ay yüzeyinden yaklaşık bin 731 gram numune aldığı belirtildi.CNSA, bilimsel araştırmaları koordine ve teşvik etmek, aynı zamanda yurtiçinden ve yurtdışından daha fazla bilim insanını katılmaya teşvik etmek için Chang’e-5 tarafından elde edilen Ay örnekleri ile ilgili politikalarını açıklayacaklarını bildirdi. 

Çin havacılık tarihindeki en zorlu görevlerden biri olan Chang'e-5, 40 yıldan fazla bir süreden sonra gerçekleştirilen dünyanın ilk ay örnekleme görevi unvanına sahip.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Onur Gültepe<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF