Bir Müzik Yarışması: Apollon ve Marsyas

6 dakika


  •       Marsyas Yunan Mitoloji’sinde Frigyalı ünlü bir satry ve armoniyi icat ettiği söylenen Hyagnis’in de oğludur. Marsyas; büyüdükçe Frig havaları besteleyip, flütü icat ettiği düşünülen Tanrı Pan’ a ilahiler yazarmış. Müziğe gönülden bağlı olan Marsyas, gür ormanlarla kaplı Frig’de dolaştığı sıralarda Apollon’a rastlar. Başka söylentilere göre Marsyas müzik konusunda o kadar başarılıdır ki marifetleri Tanrı Apollon’un kulağına kadar ulaşmıştır.

Marsyas
 Apollon by Baccio Bandinelli
    Güzel Sanatlar Tanrısı olan Apollon, bunu meydan okumaya dönüştürerek halkın ve su perilerinin huzurunda yapılacak olan yarışmaya davet eder. Meydan okuma sırasında Apollon, üç telli gümüş liri(mitolojik çağlardan beri bilinen ve kullanılan, kirişleri elle çekilerek çalınan bir çalgı) başarılı şekilde çalar. Lir

    Marsyas da doğayla uyumuyla ve oldukça başarılı olduğu flütüyle herkesi büyüler. Apollon’un kızgınlığından korkan jüri Apollon’u, Kral Midas adil davranarak iki puan sayılan oyunu Marsyas’a verir ve berabere kalırlar. Rivayetlere göre Apollon olanlar karşısında çılgına döner. Hırsını alamayan Apollon bu sefer lirini baş aşağı çevirip aynı melodiyi çalar, Marsyas’tan da aynısını yapmasını ister. Marsyas flütün tersten ses çıkarmaması yüzünden yenilir. 

   Galip geldiği halde hırsını alamayan Apollon, adil davranan Kral Midas’ın kulaklarını iyi işitemediği ve müzikten de anlamadığını öne sürerek kulaklarını uzatır eşek kulağına benzetir. Marsyas’ı da kayalıkta bir zeytin ağacına astırıp diri diri derisini yüzdürür ve çeşitli işkencelerle öldürtür. Marsyas’ın ölümüne üzülen kayaların ağlayarak Suçıkan kayalıklarını oluşturduğu söylenir. Bir başka rivayete göre flüt ustasına üzülen sanat perileri müzler (müza da denir) öylesine ağlamışlar ki gözyaşları dağların arasından akıp Marsyas ırmağını oluşturmuştur. Daha sonradan Apollon’un yaptığına pişman olduğu, lirini kırıp bir daha hiç çalmadığı ve Marsyas’ı bir ırmak haline getirdiği söylenir.

Günümüzdeki ismi Çine Çay’ıdır. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Cansu Tokgöz<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF