Bir Köpekten Daha Fazlası: KANGAL Bölüm 1

Uluslar Arası Kangal Köpeği Sempozyumunun sonuç bildirisinde büyük Türk göçleri sırasında Türkistan’dan Anadolu’ya getirilen bir köpek ırkı olduğu kabul edilmiştir.3 dakika


Kangalların en önemli ve bilinen özelliklerinden biri sürüyü kurttan koruyabilmeleri ve kurdu bazen tek başına yıkabilmeleridir. Kangallar, genelde cesur olmalarına rağmen, her köpeğin kurda gitmesi ya da kurt boğması gibi bir durum söz konusu değildir. Çok iyi bir Kangal tek başına bir kurdu boğabilir. Ancak genellikle birkaç Kangal bir olup bir kurdu boğarlar. Kurt boğma işinde köpekler boğuşma esnasında çok yara alır ve yorulurlar. Kurtboğan köpek birkaç gün halsiz dolaşır kendine gelemez. Hızlı bir koşucu olan Kangal, kurda yetişir ve yetiştiği zaman kurda sert bir döş vurur. Bu darbe ile Kurt da Kangal da yere yıkılır. Kurt önce kalkarsa kovalamaca devam eder; Kangal önce kalkarsa kurdun boğazına yapışır ve öldürünceye kadar bırakmaz. Kangal, kurdun ölüsüne kulağını dayayarak dinler ve en ufak bir harekette yeniden boğar. Kurdun ölüsünün yanına kimseyi yaklaştırmaz. Bu olaydan birkaç saat sonra, boğuşma esnasında boğazlarına kaçan kurdun kılları nedeni ile öksürmeye başlar. Kurtboğan köpekler mükâfat için bir koyun kesilir. Öncelikle Koyunun kuyruk kısmı verilir. Kuyruk kısmı, Köpeğin boğazına kaçan kurdun kıllarının temizlenmesinde önemli rol oynar.

1.Safkan Kangal Köpeği Nasıl Anlaşılır ?

-Kafa: Kangalı en iyi ayıracak yeri kafasıdır.Kangalın burnunun üstü ile alnı arasında çıkıntı yok denecek kadardır.Tam alnının ortasında geriye doğru ince bi çizgi vardır.Kaşlar çıkıntılıdır.Gözler çekik ve göz rengi kesinlikle zeytin kahverengisi yani ela gibidir.Suratında ceddine göre az yada fazlaca siyah maskesi vardır.Üst dudak asla alt dudağı geçmez.Geçerse soyunda hafiften bozukluk vardır yarışmada bile kusurdur.Kulaklar üçgen olarak biter.Alt dudaklarının gerisinde başka hiçbir cins de olmayan tek taraflı tahliye solungacı vardır.

Bacaklar: İyi bi kangalın tam arkasından baktığınızda ön tarafını göremezsiniz.Yani kalçası geniştir.Arka kalça ön omuzdan herzaman yüksektir.(bakınız kurt köpeklerinde tam tersidir ve kurtlardada öyledir) Arka bacaklar düz değil S biçimlidir.Bu onun ani hızlanmasında etkilidir.
Ön göğüs geniş ve diğer köpeklerden farklıca tam ortası hafif çıkıntılıdır.Kurda ilk göğsüyle vurur.
Göğsü ön dirsekleriyle aynı hizadadır ve geriye doğru karın bölgesi içe girer
GERÇEK KANGALIN BÜTÜN TIRNAKLARI SİYAH OLUR!
Fazladan kurt tırnağı denilen bilek üstnde tırnağı olur ama olmayanlarıda vardır bu safkanlığı etkilemez.Aynı tırnaklı anadan babadan hem tırnaklı hem tırnaksız yavru doğduğu olur.

Renk:Kangalın gerçek rengi krem rengidir ama bölgede iklim ne kadar nemliyse okadar koyu renkleşme olabilir.Hatta aynı köpek sivasdan istanbula geldiğinde 7 ay sonra koyu tüğlenme görülür.

Kuyruk:Kangalın kuyruğu arka bacağıyla aynı boydadır.Yürürken herzaman sırtına doğru kıvırır.

Asla sahibinin dibinde gezmez en az 30-40 metre yarı çapta etrafı kolacan ederek takip eder.

Gerçek kangallar aşırı büyük olmaz.Erkakler en fazla 85 cm olur sada genelde 70-75cm idealdir.Zira 40-50 km sürü peşinde koşacak bi köpek çok büyük ve kilolu olursa bunu başaramaz.

Gerçek kangal hiç bi zaman insanlara saldırmaz.Sadece uyarıcı biçimde havlar ama eğer ilerleme ve tehdit geri çekilmezse hamle yapar ve genelde ısırınca sallamaya başlar buda ısırdığı yeri koparmasına neden olur.
Ama diğer köpeklere karşı aşırı saldırgandır.Bu onu kurtlara karşı çok iyi bi güvenlik yapar.

Asla çocuklara bişey yapmaz.Ne verirsen onu yer.Sahibine bağlı yaşar.Plan yapma yetisine sahiptir.İnsiyatif kullanabilen tek çoban köpeğidir.
Kuzu doğunca onu yalayarak sevdiği görülmüştür.
Kurdun peşinden 15km koşabilir.Sağlıklı bir kangal 14 yaşına kadar sürüye çıkabilir.Teke tek olarak kurdu yıkabilir.Ayı boğan aslan döven ejderha tokatlayan gibi salakca isimlendirmeler yanlıştır.
Kangal asla korkmaz.20 bireyden oluşan kurt sürüsünn arasına 3 kangalın daldığı ve ölmek üzereyken bile saldırıda oldukları görülmüştür

2.Kangal,Öldürmek İçin Tasarlanmış Bir hayvan Değildir.

Örneğin pitbull ırkı köpekler gibi öldürmek amacıyla saldırmaz.Bölgesine giden yabancı bir insana saldırmaya kalktığında bu kişi hareketsiz durur veya bulunduğu yere oturursa,Kangal bu davranışı teslimiyet olarak algılar ve sahibi gelene kadar yabancıyı hareketsiz tutmak için etrafında dolaşır.Bu davranış biçimi Kangalların insanlara öldürmek amacıyla saldırmadığına örnektir.Kangal,sahibini ve ailesini koruma görevini yerine getirirken iyi ve kötü niyetli insanları ayırt etme yeteneğine sahiptir.Eğer gelen kişinin kötü niyetli olduğuna inanırsa harekete geçer.Amacı öncellikle düşmanı eyleminden caydırmak ve uzaklaştırmak aksi takdirde teslim almaktır.Mecbur aldığında düşmana ciddi zararlar vermekten çekinmez ve bunu yapacak güce sahiptir.

3.Bir Sivas'lı Olarak Dinlediğim Gerçek Kangal Hikayeleri.

1.Sivas'ın Gülpınar Köyünde 1990 senesinde Murat Yol adlı bir çobanın anlattığı hikaye:

-O zamanlar köyümüzün yaylasındaydık. Ben, davarım ve Ural Altay adında iki tane Kangal köpeğimi önüme alıp yaylamızdan 6 7 kilometre uzaklıkta bir otlukta yayılmaya bıraktım,Ural Kangal davarın içinde, Altay ise koyunların ön bölümündeydi; Aniden meleyen koyun sesleriyle sürü toplanmaya başladı, ben elim yüreğimde bir heyecanla ne olur acaba demeye kalmadan sürüye 2 tane kurt saldırdı. Elimde tekli kırma bir tüfeğim var ama heyecan ve korkudan tüfek aklıma gelmedi, gözüm Ural ile Altayı arıyordu. Tam o sıra demirkır renginde bir kurt bir tane kısır koyunu tuttu, sürünün içindeki kangalım Altay kurban olayım ona! kurda öyle bir göğüs darbesi vurduki kurdun acıdan çıkan sesi taa.. karşı dağlarda yankılandı. Yalan yok diğer kurt  yeni doğmuş kuzularımdan bir tanesini orada dakikasında öldürdü ama ağzına alıp 50 metre götürdüğü sırada Ural yetişti ölü kuzuyu ağzından aldı. O kurt kaçtı, o arada hala Altay demirkır rengindeki kurtla boğuşuyordu. KurT altayı altına aldı "Aha dedim kurt hemen keser atar öldürür köpeğimi." Ural kaçan kurdun peşinde ben şoktayım yanaşamıyorum Ural'ın gelmesinden başka birşey düşünemiyorum. O sırada Ural gah! Ural gah! diye bağırdım birde Ural kayanın arkasından çıktı geldi Altayın üstündeki demirkır rengi kurda bindi boğazından tutup ırgalamaya başladı kurdu yarım saat içinde öldürdüler ben ömrü hayatımda öyle iki tane daha köpek görmedim ölümleri bile diğer köpekler gibi olmadı. Ural kurt peşine gidip öldü; kurtlar yemiş bir gece haberimiz yok. Altay'ı ise dağda ayı tokatladı hayvan bir hafta yaşadı dayanamadı oda öldü; en büyük pişmanlığım onların bir yavrusunu alamamaktı.

2.Yine Gülpınar Köyünde 2001 senesinde Bayram Y. adlı vatandaşın anlattığı hikaye.

-Oğlum! bir köpeğim vardı köye namını salmıştı bizim evin önünden tam 2 sene o köpeğin yüzünden bir adam geçmemiştir,adına Ak it diyordum. O köpeği yavruyken getirdim benimde kömüşlerim vardı belki siz Manda dersiniz biz buralarda kömüş diyoruz. O kömüşlerin sütüyle besledim köpeğimi işte.Köpek bir oldu ki bakmaya kıyamıyor adam; birgün hanımım ile küçük oğlumu aldım köyün yakınlarında piknik yapmaya götürüyorum, köyü çıktık ilerledik karşıda davar sürüsü yayılıyor, elimde değnekte yok hanıma dedim inşallah davarın itleri bizi görmez. Hanımda "Birşey olmaz itten mi korkuyorsun." dedi benle eğlendi. Yanımda çocukta var tedirginim.  Birde itler önümüzü kesmesin mi, elim ayağım şaştım kaldım. Bir çalı parçası dahi yok kendimizi savunalım,itleri püskürtmeye kemerimi çıkarttım fayda etmiyor dört tane it sonuçta birine savurssan biri zıplıyor, oğlan hanımın kucagında cıgırıyor öyle çobanların yetişip azarlamasını bekliyoruz birde gözünü sevdiğim Ak it! bizi takip etmiş zinciri kopartmış benim haberim yok yola beri koşarak geliyor boynunda kopuk zincir parçası o dört itin içinide sanki bi saman yığınına araba vurmuş gibisine daldı boğuşuyor fırsatını buldum sağdan soldan bir kazık buldum ak it boğuşurken, bende öbür köpeklere vurdum ,ayırdım. Sonra çobanlar yetişti. He şunu da diyim o karşımıza çıkan davar itleri kangal değildi gerçek bir kangal çocuğa saldırmaz Oğlum ama benim ak itim karakterli hakiki bir safkan kangaldı köyden göçerken bir dostuma verdim yaşlanmış ölmüş hayvan. 
Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Volkan Yol<span class="bp-verified-badge"></span>

7 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çok güzel iki hikaye. Babamın da böyle kangalları vardı. Benim de böyle karakterde kangalım olur inşallah.

  2. bizzat Kangal köpek besleyen biri olarak verilen bileğilerin sadeliği ve doğruluğu için teşekkür ederim

  3. Kangal köpekleriyle alakalı bilgi edinmek için okuduklarım arasında en iyi makale olmuş diyebilirim. Birçok kişi gerçek bir kangalın nasıl olduğunu diğer yazılan yerlerde pek anlayamıyor ama burada açık net şekilde dile getirilmiş.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF