Bir Başarı Hikayesinin Sahnesi: PEAKY BLINDERS

Bugüne kadar anlamadığım şey.. eğer çoktan ölmüşsen, özgürsündür. Thomas Shelby 7 dakika


İnsan dünyada hırsı, azmi ve çabası olduğu müddetçe zirveyi hedefleyebilir. Hayatta sadece küçük hedefleri olan, riski göze alamayan kişiler ise sadece oldukları yerde sayarlar. Bu aslında hiç başlamayan bir savaşın baştan kaybedilme biçimidir. Çünkü eğer ki ebedi olan bu dünyada biz de varsak her zaman bir şeyleri başarmanın peşinde olmalı, en üst seviyeyi kendimize belirlemeli, asla rakip tanımadan kendimizden söz ettirmeliyiz.

İşte az önce anlattıklarım bu filmin bende bıraktığı en büyük izlenimler. Peaky Blinders Birmingham da oldukça ünlü bir çete olan grubun hikayesi olsa da filmin büyük bir kısmı kurgudan ibarettir. Filmde bir insanın, sıradan, herkes gibi bir insanın hiçbir şeye sahip değilken nasıl çabalarıyla bir yere geldiğini, her başardığı işin sonrasında daha yukarıyı hedeflediğini bizlere en iyi gösteren ve kurgulayan dizilerden bir tanesi. Özellikle filmdeki baş karakter Thomas SHELBY en göze çarpan isim. Ne acı yaşarsa yaşasın kazanmayı kendine ilke edinmiş, ne kadar zalim olsa da başarıyı her zaman yakalamış, kardeşleriyle küçük bir bahis şirketiyken yükselerek milletvekilliğine uzanan yolculuğunda engel tanımamış, hırsı onu her zaman en tepeye taşımıştır.

Ayrıca filmdeki yan karakterler olan Arthur SHELBY, John SHELBY, Polly GRAY, Ada SHELBY, Michael GRAY gibi isimler ailenin yükselişinde önemli rol oynayan isimlerdir. Tüm zorluklara, onlarca düşmana rağmen hepsi her zaman bir arada durarak, her şeyin üstesinden gelmişler, ayrıca bunları yaparken aralarında kayıp dahi verseler de (3. Sezonda Thomas’ın kardeşi John ölüyor.) zirveye ulaşmaya olan inançlarından asla vazgeçmemişlerdir.

Filmde yalnızca başarıyı ele almak biraz yanlış olabilir çünkü zalimlik ve kötülük de bu başarının bir nebze parçası olmuştur. Bunun sebebi ise sadece Thomas SHELBY ’nin başarıya olan açlığı ve sınır tanımamasıyla özetlenebilir, bu özelliklerde başrol Thomas SHELBY ’yi özel kılar. Onu bu kadar özel kılan başka sebepler ise; inanılmaz stratejileri, düşmanlarıyla hiç korkmadan başa çıkabilmesi, yenilmez olduğunu kabul etmesi ve herkese de bunu hissettirmesi, saygın ve korkulur bir karakter olması ve dahası… İşte bunların hepsi onu özel ve farklı biri yapmış, soyadını ve ailesini yukarı taşımasında büyük etken olmuştur.

Herkesin izlemesini tavsiye ettiğim ve bazı özelliklerini örnek alabileceğiniz karakterlerin olduğu bu filmi siz değerli okurlara kesinlikle öneriyorum. İnanıyorum ki sizler de bu filmden çok etkileneceksiniz. Ayrıca yazımda filmi detaylı olarak anlatmadım çünkü izlediğinizde büyülenmenizi engellemek istemem ama yine de sizler için verdiğim küçük ipuçları için özür dilerim😊 hepinize iyi seyirler…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Anıl Pakoğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF