BEN MUSTAFA KEMAL’İ GÖRDÜM

Mustafa Kemal tüm eril düzenlere karşı ‘‘Kadın’’ demektir. Nereden mi biliyorum. Gördüm de ondan. Her kız çocuğu ilkokula başlandığında gördüm. Oradaydı. 15 dakika


Bugün 10 Kasım…

    Bilir misiniz ? Mine Söğüt ‘ün bir sözü vardır. Ben çok severim. ‘‘ Kasım veda ayıdır. Geçmişe veda , geride kalan tüm mevsimlere elveda. Mevsimsizdir. İçinde yaz da vardır,bahar da … Oysa kış ayıdır. Kafaları karıştırmakta o yüzden ustadır…’’Her kasımda garip bir hüzün çöker yüreğime… Sanki çok sevdiğim birini şuan kaybetmişim gibi taze bir acı duyarım. Toprak kokar her yer. Oysa ben toprak kokusunu da çok severim. Sizde böyle olursunuz bilirim. Bilmesem de hissederim.

  19 Mayıs’ da kavuştuğum sevgiliye (sevgi, saygı ve bağlılık duyulan kişi ) 10 Kasım’ da veda eder gibi hissederim. Oysa bilirim. Onu görmek yüzünü görmek değildir. Onun fikirlerini, onun duygularını anlıyorsam , hissediyorsam yeterli olduğunu … Bilirim lakin kalbime söz geçiremem. 

 10 Kasım Mustafa Kemal’dir. Peki Mustafa Kemal kimdir ? Nedir ? Sizin için ne anlam ifade eder? Hepimizin bildiği bir sözü vardır. Hatırladınız mı ? ‘‘İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni yaşam ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim girişimlerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!’’ Çok isterdim ama ben Birinci Mustafa Kemal’i görmedim. Bugün de size ondan bahsetmeyeceğim.Onu  hepimiz biliyoruz ,tanıyoruz zaten. Ben size İkinci Mustafa Kemal’den bahsedeceğim.

   Mustafa Kemal tüm eril düzenlere karşı ‘‘Kadın’’ demektir. Nereden mi biliyorum. Gördüm de ondan.

 Her kız çocuğu ilkokula başlandığında gördüm. Oradaydı. Her kadın sandık başına gittiğinde gördüm, yine ordaydı. Her genç kadın fikrini özgürce beyan ettiğinde…Her kadın daha fazla eğitim almak istediğinde… Her kadın fabrikada,okulda, hastanede,meclisde ve yurdun her bir tarafında canla başla çalıştığında …. Veya boşanmak istediğinde … Her kadının ürettikleri, hizmetleri, fikirleri insanlığa ulaştığında …  Her erkeğin yanında bir kadın bende burdayım dediğinde… Her kadın yapılamaz dediğini yaptığında …  Her kadın mili marşımızı çaldırdığında da … Ben gördüm. Mustafa Kemal ordaydı. 

 Sizlerle küçük anekdotlar paylaşmasını seviyorum. Sizde küçük ritüelimizi seviyorsunuzdur umarım. Ama bu sefer kendi hayatımdan bir anekdot paylaşmayacağım.

 ‘‘Münir Hayri Egeli, “Atatürk’ten Bilinmeyen Hatıralar” adlı eserinde Atatürk’ün aklında bulunan kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin ilk izlerini şöyle anlatıyor: “Atatürk Ankara Kız Lisesini ziyarete gidiyordu. Sınıflara girilip çıkılacaktı. Kapılardan birinin önünde durdu. İçeride ne ders olduğunu sordu. Müdür, Yurt Bilgisi dersi olduğunu söyledi. Atatürk, ‘Girebilir miyiz?’ diye sordu. Müdürün verdiği olumlu cevap üzerine usulca kapıyı vurdu; sınıfa girdi, biraz ders dinledi. Sonra öğretmene: ‘İzin verir misiniz, ben bir soru sorayım?’ dedi. Atatürk’ün sorduğu soru üzerine, sırayla birçok zeki kız soruya cevap aradılar. Atatürk kimisini beğeniyor, kimisini onaylamıyordu. Fakat kimsenin de hatırını kırmamaya gayret ettiği belli oluyordu. 

 Büyük Atatürk’ü tanıyanlar, gene büyük bir devrimin öncesinde olduğumuzu hissetmekte gecikmiyorlardı. Nihayet verilen çeşitli cevapları Atatürk kendisi toparladı ve bir cümle içinde ifade etti: ‘Vatandaşın en büyük hakkı seçim ve en büyük vazifesi de askerliktir.’ Bu sözler tebeşirle tahtaya yazıldı. Ondan sonra Atatürk şu soruyu sordu: ‘Milletvekili olmak ister misiniz?’ Bu beklenilmeyen sorunun altından bir heyecan havası doğdu. Herkes hararetli hararetli konuşmaya başladı. 

 Genç kızlar büyük Atatürk’ü adeta biran önce bu kararı vermeye sürüklemek istiyorlardı. O da gördüğü ilgiden memnun kalıyordu. Nihayet Atatürk: ‘Dünyada kadınlar seçmek ve seçilmek hakkını kazanmak için çok mücadele etmişlerdir. Biz size hiç mücadele etmeden bu hakkı veremezdik. Fakat bütün Türk tarihi boyunca analarınız bu mücadeleyi yapmışlardır. Siz de onların hakkı olan seçmek ve seçilmek hakkına ereceksiniz. Fakat biraz önce söylediklerimi hatırlamanız gerekir.

Milletvekili seçer ve milletvekili olursunuz, fakat aynı zamanda asker de olacaksınız.’ Sınıfı dolduran genç kızlar hep bir ağızdan ‘Oluruz’ diye bağrıştılar. Herkes yeni bir devrimin tarihi gününü yaşadığını anlamıştı. Kısa zaman içinde kadınlara seçme ve seçilme hakkını düzenleyen kanun kabul edildi. Kız okullarına da askerlik dersi kondu. ”

   Biliyor musunuz ? Fransa , İtalya (1946 )ve İsviçre (1971) gibi gelişmiş ülkelerin sonradan elde ettiği seçme ve seçilme hakkını Türk Kadını 1934 yılında elde etmiştir. Sadece bu yüzden bile Atatürkçü düşünceye karşıt olanların asıl amaçlarını anlayabiliyorum ama bir kadın olarak ona karşı olanları hakikaten anlamakta güçlük çekiyorum!Atatürkçü bir ailede yetiştim. İlk öğretmenim Hülya hanım (sevgili hocam) tarafından okuma- yazma ve Cumhuriyet’in kazanımları öğretildi. Bir çok öğretmenim bize her fırsatta hatırlattı. Bugün başım daima dikse, istediğim eğitimi alabildiysem ve hala alabiliyorsam,çalışıp üretebiliyorsam, düşüncelerimi rahatlıkla konuşabiliyorsam , istediğim adamı sevebiliyorsam…. Ben bunları Cumhuriyete dolayısıyla Atatürk’e borçluyum. Sizin de ret etseniz bile borçlu olduğunuz gibi. Unutmayın!

  Atatürk’ü Anma günümüz ve Atatürk Haftamız kutlu olsun. Lafın kıssadan hissesi, Türk kadını olmama izin verdiği için şükran borçluyum. Şüphesiz  yolun yolumuzdur. Senin açtığın yolda , senin izinde , gösterdiğin hedefe durmadan yürüyoruz. Görüyorsun, biliyorum. Biliyoruz. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

SERAY YILMAZ<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF